R e k l a m a

Festiwal kolorów w Wieluniu nie wszystkim odpowiada. Jest wniosek o zakazanie imprezy

R e k l a m a

Do wieluńskiego ratusza oraz WDK wpłynął wniosek o zakazanie zaplanowanego na sobotę Holi Święta Kolorów. Petycję popierają m.in. radni miejscy Anna Dziuba-Marzec oraz Tomasz Akulicz.

Holi Święto Kolorów ma się odbyć w wieluńskim parku im. Żwirki i Wigury w sobotę, 17 lipca, w godzinach 15:00 – 19:00. Organizatorzy zaplanowali moc atrakcji – m.in. muzykę graną przez DJ-ów, kolorową watę cukrową oraz strefę foodtruck. Najważniejszym elementem imprezy mają być oczywiście kolorowe proszki do wzajemnego posypywania się.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Wydarzenie wzbudziło sprzeciw środowisk katolickich, które wystosowały do ratusza i WDK stosowne pismo w tej sprawie. Autorzy petycji domagają się zakazania imprezy, a wniosek ten popierają m.in. miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości: Anna Dziuba-Marzec oraz Tomasz Akulicz.

– Hinduistyczne święto Holi jest nie do pogodzenia z polską tradycją i wartościami chrześcijańskimi. Chociaż zabawa wygląda bardzo efektownie i daje sporo śmiechu i radości, ale jej treść i przesłanie są sprzeczne z wiarą w Jezusa Chrystusa – czytamy w piśmie do wieluńskiego magistratu i WDK.

Dalej autorzy petycji piszą o przypadkach powikłań zdrowotnych po uczestnictwie w tego typu imprezach, wymieniając m.in. astmę, alergię, choroby skóry, a nawet przypadki utraty wzroku. Twierdzą też, że impreza może być „okazją dla mężczyzn do molestowania kobiet pod pretekstem święta wolności i miłości”.

– Ponieważ zwrócili się do nas mieszkańcy zaniepokojeni zbliżającym się wydarzeniem, po rozeznaniu czym jest Holi Festiwal Kolorów, jako osoby odpowiedzialne za wszystkich mieszkańców, w tym wspólnoty ludzi wierzących domagamy się odwołania imprezy Holi Festiwal Kolorów w dniu 17 lipca 2021 r. oraz nieorganizowania imprez, które są sprzeczne z polską tradycją – podsumowują autorzy petycji.

Burmistrz: Impreza będzie, ale pod inną nazwą

Do sprawy odniósł się już wieluński magistrat. Burmistrz Paweł Okrasa w rozmowie z Radiem Łódź zapowiedział, że impreza się odbędzie, ale pod zmienioną nazwą. Usunięte ma być słowo „holi”, dzięki czemu – zdaniem burmistrza – nie będzie skojarzeń z czczeniem hinduistycznego bożka.

Ratusz wydał też oficjalny komunikat w związku z pismem „domagającym się odwołania imprezy Holi Święto Kolorów”. Informuje w nim, że:

  1. Impreza nie zostanie odwołana.
  2. Impreza nie jest poświęcona bałwochwalstwu, czy kultowi jakiegokolwiek bóstwa.
  3. Impreza będzie nosić nazwę „Wieluńskie Święto Kolorów”.
  4. Wydarzenie jest dedykowane dzieciom z naszej Gminy, jako element zabawy, radości i integracji. Wiemy, że przez praktycznie cały miniony rok na skutek lockdownu, dzieci miały ograniczony kontakt ze swoimi rówieśnikami. Nie wiemy także czy nie zostanie wprowadzony kolejny lockdown, zatem chcemy wykorzystać czas poluzowania obostrzeń, by dzieci wróciły – być może tylko na chwilę – do normalnych relacji międzyludzkich.
  5. Impreza nie ma związku z żadną ideologią i żadną religią. Ma charakter świecki i odpowiada oczekiwaniom społecznym.
  6. Zamierzeniem organizatorów jest aby ta radosna forma rekreacji i zabawy miała charakter spotkania rodzinnego, ponieważ od lat z dziećmi przychodzą rodzice i wyrażają wielkie zadowolenie.

– Zatem nie szukajmy konfliktów tam, gdzie ich nie powinno być. Radość i zabawa powinna być wpisana w życie wszystkich mieszkańców naszej gminy, aby mogli budować relacje międzyludzkie oparte na autentycznej radości i szacunku – pisze w oświadczeniu burmistrz Paweł Okrasa.

Pełną treść pisma, którego autorzy domagali się odwołania wydarzenia możecie zobaczyć poniżej, we wpisie radnej Anny Dziuby-Marzec:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
A co z choinką ?
2 lat temu

Tradycja ubierania choinki istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście, ba do Polski dotarła z Niemiec. 
Ideologii choinkowej też mówimy stanowczo nie ?
itp itd

Piotr
2 lat temu

Radni niech się biorą za istotne rzeczy a nie plucie jadem. Za dużo się drzew w tym mieście wycina, pijaków dużo w parku pod oknami straży i urzędników pije alkohol, nie jednego widać było z gołą dupą! Zimą dym z pieców spowija duża część miasta i nic z tym się nie robi. Za to się bierzcie a nie za imprezę w której bawią się dzieci!

Lechu
2 lat temu

Czy radni mogą przyjąć do wiadomości że w naszym mieście żyją osoby które nie utożsamiają się z katolicyzmem jak i innymi religiami i dla nich taka impreza może być ciekawa? Żyjemy w państwie prawa, a nie wyznaniowym. Im szybciej się to zrozumie tym prędzej zasypie się rowy kopanie przez KK i PiS

Balbina
2 lat temu

Hinduzim to jedna z religii, to nie sekta. Należy się poszanowanie ich obrządkom a nie krytyka. Hinduzim to religia miłości i poszanowania dla wszystkich istot, uczcie się Katolicy a nie tylko szczujecie. Jezus patrzy na Was i niedowierza co wyrabiacie. Wstyd! Jestem za festiwalem kolorów, Holi, dyngusem itp. Jestem za poszanowaniem i tolerancją dla innych religii.

Mysia
2 lat temu

Katolicy to ludzie złośliwi, szukający dziury w całym. Niech poczytają pismo święte i się zastanowią nad sobą, nad tym, że od wieków łamią jedno z przykazań, świętowania Dnia świętego, czyli pierwszego dnia tygodnia czyli Niedzieli. Bóg dokładnie nam nakazał czcić siódmy, Sobotę. I żądne sobory i papieże nie powinni tego zmieniać.

Seventh Day Adventist
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Mysia

Brawo! Nie sądziłem, że jest ktoś w Wieluniu, kto jeszcze wie o Sobocie, o odpocznieniu prawdziwego Dnia Siódmego! Seventh Day!
1) “A był to dzień Przygotowania i nastawał sabat. A szły też za nim niewiasty, które razem z Jezusem przybyły z Galilei i widziały grób oraz jak składano ciało jego; Powróciwszy zaś przygotowały wonności i maści. Przez sabat zaś odpoczywały według przykazania. A pierwszego dnia tygodnia, wczesnym rankiem, przyszły do grobu, niosąc wonności, które przygotowały. I zastały kamień odwalony od grobowca. A wszedłszy do środka, nie znalazły ciała Pana Jezusa.” – Łukasz 23
2) “I ukończył Bóg w siódmym dniu dzieło swoje, które uczynił, i odpoczął dnia siódmego od wszelkiego dzieła, które uczynił. I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła swego, którego Bóg dokonał w stworzeniu.” – I Mojżeszowa 2
3) “Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, Ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go.”
4) “Nadałem im również moje sabaty, aby były znakami między mną a nimi, aby wiedzieli, że Ja, Pan, jestem tym, który ich uświęca. ” […] “Święćcie moje sabaty i niech będą znakiem między mną a wami, aby wiedziano, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem!” Ezechiel 20.
5) “I przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował, i wszedł według zwyczaju swego w dzień sabatu do synagogi, i powstał, aby czytać.” – Łukasz 4
6) “A gdy opuszczali synagogę, prosili ich, aby w następny sabat opowiedzieli im znowu o tych sprawach.[…] A w następny sabat zebrało się prawie całe miasto, aby słuchać Słowa Bożego.” Dzieje Apostolskie 13
7) “Mojżesz bowiem od dawien dawna ma po miastach takich, którzy go opowiadają, gdyż czyta się go w synagogach w każdy sabat.” – Dzieje Apostolskie 15
8) “A w każdy sabat rozprawiał w synagodze i starał się przekonać zarówno Żydów, jak i Greków.” – Dzieje Apostolskie 18.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
6
0
Podziel się swoją opiniąx