R e k l a m a

Wieluńska policja ostrzega przed oszustwami w Internecie. Cyberprzestępcy nie próżnują

R e k l a m a

Coraz to nowe osoby poszkodowane przez oszustów, podszywających się pod usługę płatności za towar wystawiony na OLX zgłaszają się na policję. W związku z tym wieluńscy mundurowi ponownie zwracają się z apelem do mieszkańców o zachowanie ostrożności przy transakcjach internetowych.

– Już od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia danych z naszej karty płatniczej posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp – informuje st. asp. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji. I precyzuje, na czym to polega:

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
  • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez WhatsApp.
  • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającej na finalizację transakcji.
  • Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty płatniczej. Rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.
  • Po wypełnieniu formularza oszuści są już w posiadaniu niezbędnych informacji, by wyczyścić konto. Potrzebują tylko kodu do autoryzacji, który przychodzi do sprzedającego w wiadomości SMS. Kod wpisany do formularza jest kodem autoryzującym wypłatę twoich środków z konta przez oszusta.

Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać, że platforma nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy też do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przedmiot. Jedyną stroną, do której sprzedający może być przekierowany podczas finalizacji płatności, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.

– Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty płatniczej. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać – przypomina st. asp. Katarzyna Grela. I dodaje, że osoby które stały się ofiarą oszustwa, powinny jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem, by zastrzec kartę płatniczą, a także poinformować o sprawie policjantów.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,663fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx