R e k l a m a

Postojowe i zwolnienie ze składek dla właścicieli sklepików szkolnych oraz przewodników

R e k l a m a

O zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek oraz przewodnicy turystyczni, którzy z powodu pandemii ponieśli straty. Wnioski można będzie składać od 23 lipca.

Nowelizacja Tarczy antykryzysowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w prowadzą sklepiki w placówkach oświatowych (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to ze względu na zamknięcie szkół, dotkliwie odczuli skutki lockdownu.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS województwa łódzkiego. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków.

Oprócz tego, osoby prowadzące szkolne sklepiki będą też mogły otrzymać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc.

– Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK – wyjaśnia Monika Kiełczyńska.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą być też zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Posłuży do tego wniosek RDZ-M.

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku. Wnioski o umorzenie składek będzie można złożyć do końca września.

Warto dodać, że do tej pory ZUS udzielił wsparcia przedsiębiorcom na ok. 37,5 mld złotych. W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej narodowy ubezpieczyciel realizował różne formy wsparcia, w tym zwolnienie ze składek (15 mld zł) oraz świadczenie postojowe (6,4 mld zł).

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx