R e k l a m a

Jak poprawiono akustykę w szkole w Wieluniu?

R e k l a m a

W Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu przeprowadzono nowatorskie prace dotyczące adaptacji akustycznej sali lekcyjnej. Placówka jest regionalnym liderem kształcenia w obszarze ekonomicznym, logistycznym, architektonicznym, budowlano-geodezyjnym oraz gastronomicznym i potrzebowała profesjonalnego rozwiązania dla kolejnego użytkowego pomieszczenia.

Jeśli analizujemy dźwięk pod postacią zjawiska fizycznego, to pamiętajmy, że rozchodzi się on jako rezonans podstawowy oraz rezonans pochodny. Amplituda rezonansu wiąże się z wieloma czynnikami, z których najważniejszymi jest szerokość, wysokość i długość pomieszczenia. Producent materiałów budowlanych do suchej zabudowy RIGIPS jest specjalistą od akustyki pomieszczeń i posiada w swojej ofercie systemy i płyty akustyczne ułatwiające otrzymanie rozwiązań poprawnie i komfortowo traktujących dźwięk z zewnątrz i wewnątrz.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiele leciwych, zabytkowych obiektów świadczy o olbrzymiej wiedzy architektów i budowniczych sprzed lat. Jednak obiekty zmieniają swoje funkcje, a wraz z tym zmieniają się oczekiwania osób korzystających z pomieszczeń. Prace przeprowadzone w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu dotyczą adaptacji akustycznej sali lekcyjnej. Zadaniem zastosowanych produktów RIGIPS oraz ISOVER było zapewnienie rozwiązania, dzięki któremu w znaczący sposób nastąpi redukcja czasu pogłosu oraz dojdzie do poprawy rozumienia w pomieszczeniu brzmienia ludzkiej mowy. Budynek placówki edukacyjnej wybudowano przed II wojną światową i dopiero współcześnie zaadaptowano go na użytek szkoły i warsztatów budowlanych. 

Adaptacja sali lekcyjnej w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu była niezbędna ze względu na potencjał edukacyjny placówki, która kształci młodzież w obszarze architektonicznym, budowlano-geodezyjnym, ekonomicznym, logistycznym oraz gastronomicznym. Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu to wiodący ośrodek edukacji zawodowej w łódzkim regionie. W 2021 placówka zdobyła po raz kolejny Złotą Tarczę, będącą nagrodą lidera w rankingu najlepszych techników w Polsce.

Uczniowie o specjalizacji budowlano-geodezyjnej razem ze swoimi wykładowcami zawodu wykonali w ramach zajęć praktycznych wszystkie prace montażowe przy wsparciu specjalistów RIGIPS. 

Remontowana i poprawiana akustycznie sala od wielu lat była wyłączona z użytkowania. Nic dziwnego, bo jak słychać na filmie, już samo przebywanie w pomieszczeniu było męczące dla słuchu człowieka. Wykonane pomiary w sali potwierdziły, że czas pogłosu oraz wskaźnik zrozumienia ludzkiej mowy (STI) przed remontem silnie odbiegały od wymaganych norm dla tego typu pomieszczeń. 

Chcąc otrzymać jak najlepszy komfort akustyczny, placówka potrzebowała zastosowania innowacyjnych rozwiązań remontowych. Takim jest system suchej zabudowy z płyt gips-karton RIGITONE 8-15-20 Super uzupełniony wełną mineralną ISOVER – Aku-Płyta Akuplat Plus.

Płyta RIGITONE 8-15-20 Super to rozwiązanie dedykowane do dźwiękochłonnych, monolitycznych okładzin ściennych i sufitów podwieszanych w wymagających pełnego komfortu pomieszczeniach. Płyta ma okrągłą perforację mieszaną 8 mm, 15 mm oraz 20 mm, rozłożoną jednolicie na całej powierzchni materiału. Otrzymany w ten sposób średni wskaźnik pochłaniania dźwięku to 0,45. Dodatkowo zastosowana płyta ISOVER z wełny mineralnej szklanej Aku-Płyta Akuplat Plus uzupełniła profesjonalne rozwiązanie energooszczędnej izolacji akustycznej ścianek działowych oraz okładzin ściennych. Zabudowa sufitu podwieszanego została oparta na konstrukcji systemu 4.05.24.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
2 lat temu

Wow, ale róznica!

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,688fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx