R e k l a m a

Ułatwienia dla rodziców, by mogli kontrolować dzieci – dobra kontrola rodzicielska ma znaczenie

R e k l a m a

Mówi się, że rodzice powinni mieć zaufanie do swoich dzieci, ale jednak każdy wie, że zaufanie powinno być ograniczone. Oczywiście nie oznacza to, że należy je kontrolować 24h na dobę. Tutaj mamy na myśli raczej dobrą kontrolę, która chroni przed niebezpieczeństwem, ale i przed popełnianiem głupich decyzji. Poznajcie więc ułatwienia dla rodziców, by mogli kontrolować dzieci, w końcu dobra kontrola rodzicielska ma znaczenie.

Jako kontrolować, by nie żałować?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, ale czasami przesadza. Tutaj możliwości są dwie. Są opiekunowie, którzy dają swoim pociechom maksymalną wolność, gdyż uważają, że złe decyzje będą wiązać się z konsekwencjami, które będą musieli przyjąć i je zaakceptować, ale są też tacy, którzy przesadnie kontrolują dzieci i to do tego stopnia, że montują w pokoju monitoring i odbierają ze szkoły, a w pozostałym czasie dzieci mają jeść, uczyć się i spać. Dlatego tak ważny jest złoty środek, czyli system kontroli, który ma chronić dziecko przed niebezpieczeństwem, bo chyba każdy wie, że dzieci potrafią podejmować naprawdę głupie decyzje. Kontrola nie powinna być jednak przytłaczająca, lecz ma pełnić tylko funkcje ochronno-wychowawczą.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Czas na kontrolę rodzicielską na komputerze

Zacznijmy od początku. Dzieci już od najmłodszych lat korzystają z komputera. Jednak żyjąc w XXI wieku trudno im całkowicie zabraniać takiej aktywności, gdyż bardzo łatwo wychować wtedy wtórnego analfabetę technologicznego, a dodatkowo im młodsze dzieci, tym szybciej się uczą. Jednak trzeba dzieci chronić przed nieodpowiednimi treściami. Tutaj macie dwie możliwości. Albo będziecie siedzieć przy dziecku i kontrolować co robi, albo też zastosujecie program typu kontrola rodzicielska, dzięki, któremu nie będzie mieć dostępu do nieodpowiednich stron. Oczywiście kontrolę rodzicielską należy także zastosować na smartphonie, dzięki temu Wasze potomstwo nie tylko nie będzie mogło wejść na strony nieodpowiednie do wieku, ale też nie skasuje ważnego pliku czy nie ściągnie wirusowego oprogramowania. Dostępne są także fajne apki do tego celu. Natomiast przesadą jest niekupienie dziecku telefonu, gdyż uważa się, że jedyne co będzie robić, to oglądać strony erotyczne. Pamiętajcie, że to wychowanie, a wychowanie nie jest łatwe, a Wy także musicie świecić przykładem. W końcu bezsensowne jest zabranianie dziecku korzystania ze smartfona jeżeli sami korzystacie ciągle.

Znajomość haseł do skrzynki – tak czy nie?

Oczywiście, że trzeba znać hasła dziecka do poczty, ale nie oznacza to, że trzeba ciągle śledzić jego poczynania, czy co gorsza czytać prywatne wiadomości od znajomych. To jest już naruszanie prywatności. Znajomość haseł ma na celu ochronę, a więc sytuację, gdy dziecko zapomni bądź gdy będziecie mieć realne podejrzenie, że dzieje się z nim coś niedobrego. Wielu rodziców zastanawia się też jak sprawdzić wyniki egzaminów 8 klas. Oczywiście odpowiedź jest prosta, bo wystarczy tylko wejść na stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Są one opublikowane od 2 lipca 2021 roku w systemie ZIU (SIOEO). Należy zalogować się do systemu za pomocą numeru PESEL oraz hasła które wcześniej otrzyma się w szkole. W tym przypadku sytuacja jest już dużo trudniejsza, bo musicie pamiętać, że dziecko ma już 15 lat, więc kontrola musi być uzasadniona i absolutnie nie można jej przekroczyć. Najlepiej więc wspólnie z nastolatkiem wejść na stronę i sprawdzić wyniki. Jeżeli chodzi o oceny, to sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że macie dostęp do dziennika online.

Czy macie wpływ na wybór szkoły ponadpodstawowej?

Skoro znajcie już wyniki z egzaminów 8 klas, to zapewne już rozmawialiście z dzieckiem o wyborze szkoły. Oczywiście Wasza rola rozpoczyna się i kończy tylko i wyłącznie na doradztwie. Nie możecie nic narzucać, a tym bardziej decydować za dziecko, nawet jeżeli wydaje się Wam, że pomysł nie jest najlepszy. Nie można też wyśmiewać, stosować szantaży czy obrażać się. Dziecko czy raczej nastolatek w tym wieku szuka przede wszystkim Waszego wsparcia.

A na końcu wspomnimy jeszcze o lokalizatorach. Sprawdzą się one tylko dla najmłodszych dzieci, bo w przypadku nastolatków znacząco przekraczacie już ich prywatność.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,760fanówPolub nas
811obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx