R e k l a m a

Apel wieluńskich policjantów o zachowanie bezpieczeństwa podczas prac polowych

R e k l a m a

Wieluńscy policjanci zwracają się do mieszkańców powiatu z apelem, by dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas żniw. – Miejmy na oku dzieci, które spędzają czas na podwórku i nigdy nie dajmy się zwieść rutynie przy wykonywanych pracach rolnych – przypominają mundurowi.

Co roku podczas prac polowych dochodzi do wypadków. Niektóre z nich kończą się tragicznie, dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wieluńscy policjanci przypominają, że bezpieczeństwo rolników i ich dzieci zależy w dużej mierze od nich samych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Pamiętanie o tym, aby sprzęt był sprawny technicznie, a ładunek odpowiednio zabezpieczony, niejednokrotnie pomaga uniknąć niechcianych wypadków. Rolniku, nim rozpoczniesz pracę w polu, czy w obrębie gospodarstwa sprawdź maszyny i dobrze przygotuj je do pracy – apeluje st. asp. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.

Dla wielu dzieci stałym obowiązkiem jest wykonywanie prac w gospodarstwie. Podwórze gospodarstwa rolnego jest codziennym miejscem pracy rolnika, a jednocześnie w tym miejscu koncentrują się często zabawy dzieci oraz życie rodzinne.

– W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin. Zdarza się również, że dzieci wchodzą na maszyny rolnicze. A to już krótka droga do nieszczęśliwego zdarzenia – wskazuje st. asp. Katarzyna Grela. Przypomina też, że prace polowe nie zwalniają nas od opieki nad dziećmi.

– Najmłodsi nie powinni pracować czy pomagać w okolicznościach, które mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Chrońmy dzieci przed niebezpiecznymi zabawami przy maszynach rolniczych. Od naszej odpowiedzialności zależy życie innych – apelują wieluńscy policjanci.

Policjanci radzą, jak uniknąć zagrożeń

 • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
 • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
 • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
 • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym mogłyby bawić się dzieci. Miejsce to powinno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
 • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 metrów od pracującej maszyny rolniczej.
 • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
 • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
 • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
 • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
 • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj też, by robili to inni!
 • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx