R e k l a m a

Wieluń: Widowiskowa rekonstrukcja i występy artystyczne w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA, FILMY]

R e k l a m a

Szereg wydarzeń przygotowano w Wieluniu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Licznie zgromadzeni mieszkańcy obejrzeli inscenizację wybuchu powstania, a kolejnym ważnym punktem obchodów była część artystyczna w wykonaniu harcerzy, orkiestry z Dzietrzkowic oraz aktora Marcina Sztendla.

Wydarzenie zaczęło się od przemarszu Orkiestry Dętej Dzietrzkowice spod ratusza do parku im. rtm. Witolda Pileckiego, gdzie odbywały się główne uroczystości. Później zgromadzeni mieszkańcy, samorządowcy oraz rodziny powstańców, wysłuchali krótkiego streszczenia wieluńskich wątków Powstania Warszawskiego.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Dzisiaj nie będziemy rozważać przyczyn, powodów, oraz czy właściwie postąpiono, czy nie. Chcemy państwa przekonać, że musimy pamiętać. Tak, jak Muzeum Powstania Warszawskiego doskonale realizuje swoją misję, tak muzea regionalne mają obowiązek mówienia o tych wszystkich, którzy w przeszłości złożyli to, co najważniejsze, na ołtarzu. Zdrowie, niejednokrotnie życie – mówił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Jak zaznaczył, nie brakowało też powstańców warszawskich urodzonych w naszym regionie, w różnych miejscowościach od Działoszyna do Wieruszowa.

– Oczywiście najwięcej było ich stąd, z tego miasta. To byli powstańcy różnych religii, ale wszystkich łączyło jedno: niekłamana, ogromna miłość do ojczyzny – podkreślał Jan Książek. Wspomniał m.in. o staroście wieluńskim z lat 1932-1938 Tadeuszu Niżankowskim, siostrze zakonnej Józefie Słupiańskiej oraz Włodzimierzu Zarzyckim. Przygotowana przez muzealników wystawa opowiada zresztą o dziesiątkach powstańców, wywodzących się z naszego regionu.

Podczas wydarzenia głos zabrali również samorządowcy, w tym Iwona Koperska, przewodnicząca sejmiku województwa łódzkiego.

– 77 lat, tak wiele czasu minęło od tamtych sierpniowych dni 1944 roku, kiedy w Warszawie młodzi ludzie, wśród nich ci wywodzący się z ziemi wieluńskiej, po latach niemieckiego terroru podjęli bohaterską próbę wywalczenia wolności. Trwająca 63 dni bitwa na ulicach Warszawy pokazała, co to znaczy determinacja i odwaga, co znaczy wola zwycięstwa. Co w końcu znaczy wola wolności i niepodległości, ale także odpłaty za wieloletnie krzywdy, za straszliwą okupację – mówiła Iwona Koperska.

Po przemówieniach Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej zaprosiło na krótką rekonstrukcję wybuchu Powstania Warszawskiego, a punktualnie o 17:00 zawyły syreny, sygnalizujące godzinę „W”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, Apelu Poległych oraz złożeniu kwiatów przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie zaprezentował się Marcin Sztendel – aktor pochodzący z Wielunia, a także Orkiestra Dęta Dzietrzkowice oraz zespół harcerski „Pięciolinia”.

Wydarzenie przygotowało Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej we współpracy z wieluńskim muzeum. Środki finansowe na organizację uroczystości zapewnił samorząd województwa łódzkiego.

Film z inscenizacji wybuchu Powstania Warszawskiego:

Filmy z części artystycznej:

Zobaczcie też galerię zdjęć z wydarzenia:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx