R e k l a m a

W sobotę pogrzeb Leszka Benke. Ostatnią drogę aktora uświetni Orkiestra Dęta Dzietrzkowice

R e k l a m a

Orkiestra Dęta Dzietrzkowice zagra podczas pogrzebu Leszka Benke, który odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia, w Zabierzowie. Urodzony w podwieluńskim Kopydłowie aktor teatralny, filmowy i serialowy zmarł w wieku 68 lat.

Początki znajomości śp. Leszka Benke z członkami orkiestry z Dzietrzkowic sięgają piętnastu lat wstecz, kiedy aktor gościł z występem kabaretowym w Łubnicach. To właśnie tam miał miejsce ich pierwszy kontakt.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Później przy okazji różnych inicjatyw nigdy nie udało nam się zgrać terminów, aby można było pana Leszka z kabaretem zaprosić na „Lato na marszową nutę” – wspomina Damian Janas, p.o. dyrygenta Orkiestry Dętej Dzietrzkowice. Drogi Leszka Benke i orkiestry z Dzietrzkowic splotły się jednak ponownie podczas koncertu charytatywnego na rzecz jednej z członkiń orkiestry.

– Wówczas zapytaliśmy pana Benke, czy wsparłby to działanie swoim występem. Zgodził się bardzo ochoczo i bez większego zastanowienia, bezinteresownie przyjechał ze swoim monologiem. Dzięki temu zwiększyło się zainteresowanie tą inicjatywą charytatywną, była pełna sala ludzi, zebraliśmy dosyć sporą kwotę na leczenie członkini naszej orkiestry – podkreśla Damian Janas. Jak dodaje, gdy członkowie orkiestry dowiedzieli się o śmierci aktora, postanowili odwdzięczyć się, grając na jego pogrzebie. Po zapytaniach wystosowanych do rodziny, propozycja została przyjęta.

– Pani Pola Benke bardzo się ucieszyła, że możemy uświetnić ostatnią drogę jej taty muzyką żałobną. W ten sposób doszło do tego, że w sobotę będziemy jechać do Zabierzowa – relacjonuje Damian Janas. Orkiestra ma w autobusie jadącym na pogrzeb około dwadzieścia wolnych miejsc i chętnie się nimi podzieli.

– Po co mamy wozić powietrze, kiedy możemy przewieźć ludzi. Być może ktoś też chciałby z potrzeby serca w Zabierzowie w sobotę się znaleźć – wskazuje Damian Janas. Osoby, które chcą wziąć udział w ostatniej drodze Leszka Benke i pojechać wraz z orkiestrą na pogrzeb, proszone są o kontakt pod numerem telefonu 693 340 450.

Kim był Leszek Benke?

Urodzony w 1952 roku w Kopydłowie pod Wieluniem Leszek Benke był aktorem teatralnym, filmowym i serialowym. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu, a później studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Największą rozpoznawalność zyskał dzięki występom w programach rozrywkowych z cyklu „Spotkanie z Balladą” w Telewizji Polskiej. Po raz pierwszy pojawił się w nich jeszcze jako student.

Od 1985 roku pełnił funkcję gospodarza „Spotkania z Balladą”. Wcielał się tam w rolę komendanta OSP w Kopydłowie. Poza tym Benke był związany z łódzkimi teatrami, występował też m.in. w serialach „Pan na Żuławach” oraz „Czterdziestolatek. 20 lat później”. Aktor chętnie angażował się w inicjatywy kulturalne w Wieluniu oraz okolicznych miejscowościach. Zmarł 22 lipca 2021 roku w swojej leśniczówce w Woli Rudlickiej.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx