R e k l a m a

Dożynki gminy Wieluń. Tradycyjne obrzędy, konkursy i występy podczas święta plonów w Starzenicach [ZDJĘCIA, FILM]

R e k l a m a

Starzenice i Małyszyn były gospodarzami tegorocznych dożynek gminy Wieluń. Podczas święta plonów nie zabrakło życzeń i podziękowań pod adresem rolników, a całość okrasiły stoiska z lokalnymi potrawami, konkursy, koncerty i świetna zabawa.

Wydarzenie zorganizowano na zmodernizowanym w ubiegłym roku boisku sportowym w Starzenicach. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej, po której przyszedł czas na część obrzędową – występ ludowego zespołu śpiewaczego „Czeremcha” z Rudy, okolicznościowe przemówienia oraz symboliczne dzielenie się chlebem. Nie zabrakło też oczywiście prezentacji imponujących wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne sołectwa.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak podkreślał burmistrz Paweł Okrasa, po roku 2020, kiedy dożynki gminy Wieluń nie odbyły się, postanowiono wrócić do kontynuowania tej zapoczątkowanej wiele lat temu tradycji. Chodzi w niej przede wszystkim o uczczenie pracy rolnika.

– W tych czasach być może nie doceniamy tego, że mamy chleb, mamy pożywienie bardzo dostępne, właściwie bez żadnych ograniczeń – wskazywał Paweł Okrasa. I przytoczył fragment utworu „Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba, tęskno mi Panie”.

– My w tej chwili tego chleba mamy pod dostatkiem. Wydaje mi się wręcz, że my nie potrafimy w sposób rozsądny tym chlebem gospodarować. Widzimy, jak wiele pożywienia jest marnowane. Ale w tej kruszynie chleba, o której pisał Norwid, czcimy i chwalimy pracę rolnika – podkreślał burmistrz Paweł Okrasa.

Krótką wypowiedź do zgromadzonych wygłosił też między innymi poseł na sejm Paweł Rychlik. – Jest tradycją w polskiej kulturze, że co roku dziękujemy za dary z Nieba, za owoc rąk ludzkich, zroszonego potem z czoła polskiego rolnika – przypomniał Paweł Rychlik.

Po części obrzędowej przyszedł czas na występy artystyczne. Przed zgromadzonymi mieszkańcami zaprezentował się „Kabaret z Konopi”, a na wieczór zaplanowano występy zespołów „Z dusy śpiwane”, „Freaky Boys” oraz zabawę taneczną z formacją „Party Time”. Atrakcją wieczoru były również zmagania w turnieju sołeckim.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx