R e k l a m a

140 tys. świadczeń z Dobrego Startu na kontach wnioskujących z województwa łódzkiego

R e k l a m a

Ponad 2,2 mln wniosków o 300 plus z programu Dobry Start złożono do tej pory na terenie całego kraju. W województwie łódzkim złożono jak dotąd 133 tys. wniosków na 185,6 tys. dzieci. Ogółem ZUS wypłacił już prawie 2,5 mln świadczeń na kwotę niemal 725 mln zł., z czego w województwie łódzkim 140 tys. świadczeń na kwotę 42 mln zł.

Świadczenie z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną przysługuje w wysokości 300 zł raz w roku, bez względu na dochód rodziny. Może być przyznane na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Od tego roku wnioski o świadczenie obsługuje ZUS. Dokumenty można składać do 30 listopada 2021 roku, wyłącznie w formie elektronicznej. Wypłata świadczenia nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. – Wnioski złożone jeszcze sierpniu, powinny zostać zrealizowane do końca września – zapowiada ZUS.

Wnioski o świadczenie można składać za pomocą PUE ZUS, bankowości elektronicznej oraz portalu Empatia. Ze wszystkich kanałów może skorzystać jedynie rodzic. Pozostali wnioskodawcy, tacy jak osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem, opiekun prawny, opiekun faktyczny, osoba ucząca się – usamodzielniona czy dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej, wniosek o 300 plus może złożyć tylko za pomocą portalu PUE ZUS. Tam też można znaleźć wszystkie informacje na temat obsługi tego wniosku oraz związaną z nim korespondencję.

Świadczenie 300 plus będzie wypłacane tylko w formie bezgotówkowej, na numer rachunku bankowego. Rodzice, którzy nie posiadają konta w banku, będą musieli je założyć. To samo dotyczy osób, które posiadają przedpłatowe karty z MOPS-u czy GOPS-u. Numery tych kart nie mogą bowiem być podawane jako numer rachunku bankowego.

Osoby, które nie radzą sobie z elektroniczną formą składania wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS przy ich składaniu, zarówno w Salach Obsługi Klientów w placówkach ZUS, ale także w wybranych placówkach Poczty Polskiej, urzędach gmin oraz placówkach KRUS. Informacje na temat czasu i miejsca dyżurów dostępne są na stronie zus.pl, w zakładce Dobry Start. Dostępna jest też infolinia pod numerem 22 290 22 02, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00.

ZUS informuje, że jeśli chcemy pomyślnie złożyć wniosek o świadczenie, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

– Nasi pracownicy pomagający w wysłaniu wniosków o 300 plus zauważyli, że osoby wnioskujące często nie mają przy sobie numeru rachunku, który należy wpisać we wniosku, nie mają założonej poczty elektronicznej, a we wniosku należy podać adres mailowy – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. – Problemem czasem bywa też podanie nazwy szkoły, do której uczęszcza lub będzie uczęszczać dziecko. Tymczasem wszystkie te dane są niezbędne, bez nich nie można wysłać wniosku.

Kiełczyńska radzi, by przed rozpoczęciem wypełniania wniosku zebrać wszystkie te dane, łącznie z nazwą szkoły, jej adresem i kodem pocztowym, by samo składanie dokumentu przebiegło szybko i sprawnie

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx