R e k l a m a

ZUS: Nie wszyscy skorzystają z nowych tablic długości trwania życia

R e k l a m a

Emeryci składają wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Tymczasem, jak informuje ZUS, większość z tych wniosków nie ma żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury.

– Wpływają do nas na przykład wnioski o przeliczenie dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od niepracujących emerytów z tzw. starego systemu, czy niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia – przekazuje Monika Kiełczyńska z ZUS. – Te osoby otrzymają odmowę przeliczenia, ponieważ w ich przypadku zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia jest niemożliwe – dodaje.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

ZUS przypomina, że przeliczenie wysokości emerytury może nastąpić tylko w ściśle określonych sytuacjach – na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

Nowe tablice tylko do części świadczeń

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice, obowiązujące od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń.

Chodzi o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób, które spełnią warunki do ich uzyskania (wiek 60 lub 65 lat) między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku. Mogą  to być również osoby, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad spełniły już wcześniej, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury.  

Kolejna grupa, to osoby mające już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po dniu, od którego przyznano im świadczenie i zgłaszają obecnie wniosek o tzw. doliczenie składek, zapisanych na ich koncie po dniu ustalenia prawa do emerytury.

– Gdy taka osoba złoży wniosek o doliczenie składek w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., wówczas przy obliczeniu kwoty dotyczącej tylko tej części doliczanej, zastosujemy średnie dalsze trwanie życia z  aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia – przekazuje Monika Kiełczyńska.

Aktualnie obowiązujące tablice trwania życia znajdą zastosowanie również w przypadku osoby, której wprawdzie ustalono w poprzednich latach prawo do nowej emerytury, ale wypłata świadczenia została zawieszona z powodu kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, u którego wnioskodawca pracował przed dniem nabycia prawa do emerytury i która w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. zakończy zatrudnienie.

W nowych tablicach GUS spadek średniej długości trwania życia

Warto dodać, że zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze, niż w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx