R e k l a m a

USG jamy brzusznej kota. Ile kosztuje i jak się przygotować?

R e k l a m a

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej u kota to popularna metoda diagnostyki obrazowej. Obecnie praktycznie każdy nowoczesny gabinet posiada ultrasonograf weterynaryjny, za pomocą którego przeprowadzić można bezpieczną i nieinwazyjną procedurę.

USG jamy brzusznej kota pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu narządów wewnętrznych w jej obrębie, umożliwiając tym samym szybkie rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości. Aby badanie przebiegło sprawie i szybko, należy odpowiedniego przygotować do niego zwierzę.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Przygotowanie do USG jamy brzusznej kota

Przed badaniem USG jamy brzusznej, kot nie powinien spożywać posiłków przez przynajmniej 8 godzin. Jeżeli jest to możliwe, najlepiej nie karmić zwierzęcia przez nawet 12 godzin. Wypełnione treścią jelita utrudniają uzyskanie wyraźnego obrazu, przez co zaburzają miarodajność wyników badania. Problem stanowią też gromadzące się gazy, dlatego w razie konieczności zaleca się podanie kotu leków przeciwdziałających wzdęciom.

Ich rodzaj oraz dawkowanie należy jednak skonsultować z weterynarzem. Badanie ultrasonograficzne kota wymaga zazwyczaj zgolenia sierści w obszarze, który poddawany jest procedurze. Nie trzeba jednak robić tego samodzielnie, ponieważ skóra zwierzęcia zostanie odpowiednio przygotowana i oczyszczona w gabinecie. Samo USG jamy brzusznej jest bezbolesne, ale może wywołać u kota stres. Zwierzę musi być położne na boku lub na plecach, co często wymaga jego przytrzymania. W ostateczności kotu podaje się narkozę, jednak zwykle nie jest to konieczne.

Cena i wskazania do badania USG jamy brzusznej kota

Badanie ultrasonograficzne kota w obrębie jamy brzusznej przeprowadzane jest najczęściej u samic w ciąży oraz w przypadku jej podejrzenia. Procedura ta pozwala na monitorowanie rozwoju płodów, a także ustalenie liczebności miotu. Badanie to wskazane jest również w przypadku podejrzenia różnych schorzeń, które mogą występować w narządach wewnętrznych jamy brzusznej.

Ultrasonograf weterynaryjny pozwala na zaobserwowanie wielu niepokojących zaburzeń. Należą do nich m.in. zmiany rozrostowe, powiększenie lub zmniejszenie narządu czy obecność płynu w jamie brzusznej. Weterynarz może w ten sposób ocenić strukturę wątroby, nerek, pęcherza moczowego czy prostaty u kota. Cena badania nie jest wygórowana. W zależności od regionu i placówki, ultrasonografię jamy brzusznej kota przeprowadzić można nawet za około około 50-70 złotych. Cena ta dotyczy jednak samego badania, dlatego zwykle należy do niej doliczyć koszt wizyty kontrolnej u weterynarza.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx