Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego mundurowi z wieluńskiej „drogówki” oraz wydziału prewencji rozpoczęli działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Czynności stróżów prawa mają na celu czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół oraz na prowadzących do nich drogach w początkowym okresie nauki.
Wraz z początkiem września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka przez cały rok szkolny. O to, aby ta droga była bezpieczna, oprócz rodziców będą dbać policjanci. Już w pierwszych tygodniach września w rejonach placówek edukacyjnych pojawiło się więcej patroli, które czuwają nad porządkiem w ruchu drogowym.
– Policjanci w trakcie działań zwracają szczególną uwagę nie tylko na prawidłowe przewożenie dzieci w pojazdach, czy właściwe reakcje kierujących w rejonach szkół, ale przede wszystkim na zachowanie się dzieci i rodziców podczas przechodzenia na przejściu dla pieszych. Mundurowi bacznie obserwując podążających do szkoły, przypominają pieszym o tym, jak powinni poruszać się po drodze, wręczając przy tym elementy odblaskowe – informuje st. asp. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.
Nie tylko kontrole, ale i spotkania z dziećmi
Stałym elementem projektu „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na pogadanki z dziećmi. Takie spotkania są dla najmłodszych dużą atrakcją i zachęcają ich do poznawania zasad ruchu drogowego.
– 2 września 2021 roku wieluńscy mundurowi zawitali już do placówek oświatowych m.in. w Wieluniu oraz Kurowie i udzielali porad dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci przypomnieli dzieciom, że piesi poruszają się po chodniku, a gdy go nie ma, poboczem po lewej stronie. Przy przekraczaniu jezdni nie wolno przebiegać przez pasy oraz wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – przekazuje Katarzyna Grela.
Mundurowi przypomnieli też, że w obowiązujących od połowy bieżącego roku nowych przepisach wprowadzono zakaz korzystania przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym przez przejście dla pieszych. Mowa o korzystaniu z urządzenia w taki sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze.
– Na koniec policjanci wręczyli dzieciom elementy odblaskowe, wskazując na ich ważną rolę, jaką odgrywają w bezpieczeństwie na drodze oraz zachęcali do ich noszenia. Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok! – podsumowuje Katarzyna Grela.