R e k l a m a

Wieluńscy policjanci apelują: Wybierając się na grzyby zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

R e k l a m a

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Wieluńscy policjanci przypominają jednak, że pomimo znajomości terenu, w lesie łatwo stracić orientację i po prostu się zgubić. Mundurowi apelują o rozsądek, rozwagę i dobre przygotowanie.

Grzybobranie jest dla wielu osób doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Długi spacer, świeże powietrze i rosnące grzyby zachęcają, aby wybrać się do lasu. Policjanci wskazują jednak, że amatorzy grzybobrania, pochłonięci zbieraniem runa leśnego, często tracą orientację w terenie i po jakimś czasie spostrzegają, że nie wiedzą gdzie się znajdują, ani w jakim kierunku powinni iść. W pewnym momencie wszystkie drzewa i krzewy w lesie mogą im się wydawać identyczne, szczególnie gdy zapada zmierzch.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Policja zwraca się z apelem do grzybiarzy, aby wybierając się do lasu nie zapominali o podstawowych środkach ostrożności – wskazuje st. asp. Katarzyna Grela z wieluńskiej komendy. – Do lasu wybierajmy się wczesnym rankiem lub za dnia, a nie pod wieczór, najlepiej w kilka osób. Cały czas powinniśmy utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi grzybiarzami i nawoływać się wzajemnie. Jeżeli wybieramy się samotnie, poinformujmy rodzinę o miejscu planowanego grzybobrania oraz czasie powrotu – radzi Katarzyna Grela.

Każda osoba wybierająca się na grzyby powinna mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy. Można też rozważyć zabranie kamizelki odblaskowej, gdyż w razie nocnych poszukiwań taka osoba będzie lepiej widoczna w świetle latarek lub szperaczy. Można zabrać ze sobą również latarkę, która będzie pomocna w przypadku zgubienia się.

– W nieznanym lesie nie wchodźmy do niego głęboko. Starajmy się nie oddalać od samochodu i głównej drogi, aby słyszeć przejeżdżające z daleka pojazdy. Jeżeli zgubimy się w lesie, należy niezwłocznie powiadomić policję, podając przybliżoną lokalizację – instruuje Katarzyna Grela. Prosi też, aby pamiętać o seniorach i dopilnować, by nie wybierali się na grzyby samotnie. Jeśli zaś planujemy dłuższy pobyt w lesie, policjantka radzi zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia.

– Zadbajmy o to, abyśmy mogli bezpiecznie korzystać z uroków przyrody – apeluje Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx