R e k l a m a

Co mówi inwestorowi rachunek zysków i strat?

R e k l a m a

Inwestorzy preferujący analizę fundamentalną często wykorzystują sprawozdania i dokumenty księgowe spółek. Na tej podstawie mogą określić wyniki finansowe firm i ich kondycję na tle całego rynku. Jednym z ważniejszych dokumentów jest rachunek zysków i strat, który w dynamiczny sposób prezentuje to, co działo się w spółce w danym okresie. Pozwala określić rentowność firmy, a co za tym idzie jej atrakcyjność dla inwestora.

Najważniejsze informacje zawarte w rachunku zysków i strat 

Rachunek zysków i strat prezentuje dwie najważniejsze kategorie, które pokazują, w jaki sposób funkcjonuje przedsiębiorstwo: 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
  • wysokość uzyskiwanych przychodów, 
  • koszty ponoszone przez spółkę. 

Dzięki tym informacjom można określić wielkość dochodu z działalności podstawowej oraz finansowej spółki. Wszystkie zyski, jaki osiągnęła spółka mogą być reinwestowane, czyli inwestowane dalej w rozwój firmy. W przypadku większych podmiotów zyski mogą być wypłacane akcjonariuszom w postaci dywidendy – podziału wypracowanej nadwyżki. Jej wysokość jest ograniczona poprzez wielkość osiągniętego wyniku finansowego. Każdy, kto jest zainteresowany otrzymaniem dywidendy, powinien potrafić czytać rachunek wyników. Jeśli spółka w niejasny sposób przedstawia swoją sytuację finansową, to jest to silny sygnał, żeby trzymać się od niej z daleka.  

Gdzie można wykorzystać wiedzę o rachunku wyników?   

Wiedza z zakresu rachunkowości i przepływów finansowych bardzo przydaje się inwestorom korzystającym z analizy fundamentalnej. Niemniej warto pamiętać, że nawet najbardziej trafne analizy będą bezużyteczne bez dostępu do rynków. Kolejną sprawą jest wysokość opłat i prowizji – w przypadku częstszych zakupów mogą one “zjeść” dużą część zysków. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych platform brokerskich, które posiadają konkurencyjną ofertę i duże możliwości inwestycyjne. Jeśli posiadasz dużą wiedzę na temat spółek i jesteś gotowy na przygodę z rynkami akcji – inwestuj z Saxo, jednym z najlepszych operatorów na rynkach finansowych. 

Czym różni się wariant porównawczy i kalkulacyjny dla rachunku wyników? 

Mając na uwadze jak najlepsze wykorzystanie wiedzy z rachunkowości, warto znać główne różnice między rozwiązaniami stosowanymi przez księgowych. Rachunek zysków i strat jest przedstawiany w dwóch podstawowych wariantach – kalkulacyjnym lub porównawczym. Nawet mało doświadczony inwestor powinien znać sposób powstawania tych dokumentów. W przypadku RZiS o charakterze kalkulacyjnym wyniki prezentuje się zgodnie z podziałem na koszty według miejsca powstania. Odmiennie wygląda wariant porównawczy, który skupia się na podziale kosztów ze względu na ich rodzaj. 

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx