R e k l a m a

Wielton: Skokowy wzrost przychodów oraz rentowności w pierwszym półroczu 2021 r.

R e k l a m a

W pierwszym półroczu 2021 r. przychody Wieltonu wyniosły ok. 1,31 mld zł i były o 60,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Spółka zanotowała dwucyfrowe wzrosty sprzedaży na wszystkich kluczowych rynkach. Wielton rozpoczął prace nad strategią na lata 2022 – 2025 i zapowiada poprawę efektywności operacyjnej, obniżanie zadłużenia oraz dywersyfikację działalności.

– Dobre wyniki uzyskane za pierwsze półrocze 2021 roku potwierdzają właściwy kierunek działań, który objęliśmy przed rokiem. Na ich skokową poprawę przełożyły się przede wszystkim wzmocnienie potencjału produkcyjnego oraz odbudowa wolumenów sprzedaży, przychodów i rentowności – mówi Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton. Jak dodaje, modernizacja i inwestycje zrealizowane podczas ubiegłorocznego lockdownu pozwoliły zwiększyć marżowość działalności firmy.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Wpływ widocznego w minionym okresie wzrostu cen surowców i komponentów na nasze wyniki łagodziliśmy, zabezpieczając poziomy cen długoterminowymi kontraktami na dostawy oraz podnosząc ceny naszych produktów. Kontynuacja pozytywnego trendu z pierwszego kwartału br. oraz wysoki poziom zamówień pozwalają nam na planową realizację strategii i zbliżają nas do osiągnięcia tegorocznych celów wynikowych – zapowiada Mariusz Golec.

Zgodnie z zapowiedzią w 2021 r. Grupa Wielton planuje osiągnąć ok. 2,4 mld zł przychodów przy wielkości sprzedaży produktów na poziomie 20 tys. sztuk. Rentowność EBITDA ma wynieść 7 proc., a wskaźnik dług netto/EBITDA powinien kształtować się na poziomie ok. 2.

Sprzedaż wraca do poziomów sprzed wybuchu pandemii

W pierwszym półroczu br. Grupa Wielton skutecznie wykorzystała ożywienie na rynku europejskim, osiągając wyniki na poziomach zbliżonych do 2019 r., czyli sprzed wybuchu pandemii. Skonsolidowane przychody Grupy zwiększyły się rok do roku o 60,6 proc., do ok. 1,31 mld zł. Wielkość sprzedaży wyniosła 10,91 tys. sztuk i była o 53,9 proc. wyższa niż w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r.

Grupa zanotowała dwucyfrowe wzrosty na wszystkich kluczowych rynkach działalności. We Francji, w której spółka Fruehauf jest liderem branży, przychody wyniosły 345,1 mln zł., czyli o 52,2 proc. więcej niż przed rokiem. Wyniki te przełożyły się na umocnienie udziałów rynkowych do 20,6% (wobec 16,5% rok wcześniej). W Polsce przychody spółki Wielton zwiększyły się o 90,3 proc., do 233,7 mln zł. Na krajowym rynku udziały Wieltonu wynoszą 11,8 proc., co daje mu trzecie miejsce wśród największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Z kolei w Wielkiej Brytanii spółka Lawrence David przesunęła się na pozycję wicelidera, przy wzroście udziałów rynkowych do 13,4 proc., z 10,1 proc. w 2020 r. Awans na drugie miejsce zapewniła sobie zwiększając przychody o 45,5 proc., do 172,3 mln zł.  

W planach dalszy wzrost

– Rozpoczęliśmy pracę nad nową strategią. Według obecnych planów zarządu, okres którego będzie ona dotyczyła ma obejmować lata 2022-2025. Niezmiennie skupiamy się na zwiększaniu skali działalności Grupy – zapowiada Mariusz Golec. – Naszym celem jest także dalsze utrzymanie bezpieczeństwa płynnościowego, poprawa efektywności operacyjnej oraz optymalne wykorzystanie naszych zasobów produkcyjnych, technologicznych i kadrowych. Bardzo dużo wysiłku zamierzamy włożyć w zarządzanie zwiększoną niepewnością i ryzykami dotyczącymi komponentów, rynku pracy, czy dopasowania cen, gdyż czynniki te stanowią duże wyzwanie dla utrzymania tak dobrego, jak do tej pory rozwoju wyników Grupy – wskazuje CEO Wieltonu.

Dzięki przeprowadzonej w trakcie lockdownu modernizacji, moce produkcyjne zakładów w Wieluniu zwiększyły się do 75 sztuk dziennie. Na koniec 2021 r. mają wynieść 83 sztuki, czyli o 84 proc. więcej niż przed rokiem. Realizacja kolejnych inwestycji jest konieczna, ponieważ spółka wykorzystuje swoje aktualne możliwości produkcyjne w 100 proc. Łącznie Wielton wyda w tym roku na rozbudowę i modernizację co najmniej 55 mln zł.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx