R e k l a m a

Nowa Dolina Krzemowa w województwie łódzkim? Marszałek: Zrobiliśmy pierwszy krok

R e k l a m a

W Rogowcu niedaleko Bełchatowa zainaugurowano działalność Centrum Rozwoju Kompetencji, zwanego szkołą zawodów przyszłości. Będą się tam kształcić specjaliści od źródeł odnawialnych, automatyki czy informatyki. – Zrobiliśmy wspólnie pierwszy, bardzo ważny krok w transformacji okręgu bełchatowskiego w Dolinę Krzemową – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa.

– Wspólnie powołaliśmy jedną z najnowocześniejszych szkół zawodowych w Polsce Centralnej. Jest to powód do dumy, ponieważ placówka uczy w branżach, które w perspektywie najbliższych lat będą wpływać na kształt rynku pracy regionu łódzkiego – podkreślał marszałek.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

250 słuchaczy na pięciu kierunkach

Naukę w CRK rozpoczęło 250 słuchaczy, z czego 120 na sztandarowym kierunku – technik urządzeń odnawialnych źródeł energii. Pozostali słuchacze będą kształcić się na kierunkach technik informatyk, technik programista, technik automatyk oraz technik spawalnictwa. Na większości kierunków nauka ma trwać rok. Wszyscy mają do dyspozycji trzy nowoczesne sale wykładowe oraz pracownię OZE. Szkolenia i kursy będą prowadzić specjaliści – praktycy.  

Oprócz kwalifikacyjnych kursów zawodowych planowane jest też uruchomienie szkoleń doskonalących na różnych kierunkach. To tak zwane kursy umiejętności zawodowych.

Jak wskazywał Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, uruchomienie placówki wspólnie z urzędem marszałkowskim to kluczowy element działań przygotowanych przez PGE w ramach sprawiedliwej transformacji regionu bełchatowskiego.

– W ciągu dekady w okolicach Bełchatowa powstaną farmy wiatrowe o mocy 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW, magazyny energii. Transformacja regionów, w tym właśnie regionu bełchatowskiego, znajduje się najwyżej w agendzie naszych działań. Chciałbym, aby Bełchatów pozostał energetycznym sercem Polski – wyraził nadzieję prezes PGE.

Marszałek zapowiada transformację okręgu bełchatowskiego w Dolinę Krzemową

Województwo zabezpieczyło milion złotych na organizację szkoły, w tym wyposażenie sal. Z kolei spółka PGE przekazała i wyremontowała budynek.

– Stąd będą się wywodzić najlepsi specjaliści nowoczesnych branż – zapowiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Zrobiliśmy wspólnie pierwszy, bardzo ważny krok w transformacji okręgu bełchatowskiego w Dolinę Krzemową – dodał.

W zorganizowanej 23 września uroczystej inauguracji szkoły oprócz marszałka uczestniczyli m.in. współorganizator szkoły Wojciech Dąbrowski – prezes PGE, a także Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty, parlamentarzyści oraz przedstawiciele PGE. Samorząd województwa łódzkiego reprezentowała wiceprzewodnicząca sejmiku Aneta Niedźwiecka.

List intencyjny, na podstawie którego powstała szkoła, został podpisany przez marszałka i prezesa PGE 18 marca. Przez całe wakacje trwał nabór osób chętnych do zdobycia nowych kwalifikacji oraz urządzanie pomieszczeń przeznaczonych na szkołę w Rogowcu. W ubiegłym tygodniu w placówce rozpoczęła się nauka.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx