R e k l a m a

Emeryci i renciści już wkrótce otrzymają czternastą emeryturę

R e k l a m a

Już wkrótce do zdecydowanej większości emerytów i rencistów trafi czternasta emerytura. Dodatkowe świadczenie otrzyma około 9,2 mln osób. Nie trzeba składać żadnego wniosku, pieniądze zostaną wypłacone z urzędu.

Już w pierwszej połowie bieżącego roku do emerytów i rencistów trafiła trzynasta emerytura. Wsparcie o wartości około 12,2 mld złotych trafiło do 9,8 mln emerytów. Trzynasta emerytura jest wypłacana w wysokości najniższej emerytury, czyli aktualnie 1250,88 zł.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Trzynasta emerytura, która po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r., od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów, bez kryterium dochodowego – przekazuje Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. – Już wkrótce wypłacona zostanie również czternasta emerytura, do większości uprawnionych trafi wraz z listopadowym świadczeniem – zapowiada szefowa resortu rodziny.

Czternasta emerytura z kryterium dochodowym

W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która trafia do każdego, w przypadku czternastej obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 złotych brutto, ale co ważne, zostanie tu zastosowana zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, bo ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, zaś ok. 1,2 mln uprawnionych – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Czternasta emerytura jest świadczeniem jednorazowym, a na jej sfinansowanie zostanie przeznaczone ponad 10,6 mld zł.

ZUS ostrzega przed oszustami

Warto pamiętać, by nie dać się nabrać oszustom, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

– Zakład przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem – czytamy w komunikacie ZUS.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,557fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx