R e k l a m a

ZUS zapewnia, że nie będzie pytał sąsiadów o to, co robiliśmy na L4

R e k l a m a

ZUS informuje, że pracownicy ubezpieczyciela nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na L4, by prosić ich o informacje na temat kontrolowanej osoby. Zakład nie będzie też wnioskował o takie dane do operatorów sieci komórkowej ani banków.

– W przestrzeni medialnej pojawiło się ostatnio kilka nieprecyzyjnych informacji. Chciałabym uspokoić ubezpieczonych i poinformować, że pracownicy ZUS nie będą odwiedzali sąsiadów klientów ZUS i prosili ich o informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim – przekazuje Monika Kiełczyńska z ZUS.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Kiełczyńska dodaje, że ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r., nie dają bowiem ubezpieczycielowi takich uprawnień.

Co się w takim razie zmieni? Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie miał możliwość pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłku, wysokości tego świadczenia, podstawy wymiaru oraz do jego wypłat, zarówno od ubezpieczonych jak i płatników składek.

– Obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub samych ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację – mówi Monika Kiełczyńska. – Zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub sami ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

Jak informuje ZUS, nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, które przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia. Ubezpieczyciel będzie mógł uzyskać informacje, czy ubezpieczony, korzystając ze zwolnienia lekarskiego w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx