R e k l a m a

Czym najlepiej karmić szczeniaka?

R e k l a m a

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, więc trzeba o niego odpowiednio zadbać. Decydując się na wychowanie szczeniaka, należy nie tylko nauczyć się cierpliwości i opanowania, żeby nie wyjść z siebie, kiedy pogryzie ulubioną parę butów bądź zostawi brzydko pachnącą niespodziankę za kanapą. Przede wszystkim trzeba maluchowi zapewnić dobrze dobraną dietę, która pozwoli mu się cieszyć doskonałym zdrowiem. Jakie jedzenie dla szczeniaka będzie najlepsze?

Mięso to podstawa

Każdy opiekun szczeniaka powinien wiedzieć, że jego pupil należy do gatunku ssaków drapieżnych, mimo że jest zwierzęciem udomowionym. Po odstawieniu mleka matki szczeniak powinien dostawać jedzenie, które zapewni mu wszystkie niezbędne witaminy i wartości odżywcze. Psie dziecko potrzebuje odpowiednio się odżywiać by móc prawidłowo rosnąć, rozwijać się oraz nie chorować. Dlatego bardzo ważny jest dobór dobrej karmy. O ile opiekun nie posiada wiedzy specjalistycznej na temat karmienia szczeniaka, to lepiej jest zdecydować się na gotowy, pełnowartościowy posiłek.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Producenci jedzenia dla szczeniaka oferują wiele karm, które mogą zaspokoić wszystkie potrzeby psa. Warto jednak zwrócić uwagę na skład karmy. Przede wszystkim jej głównym składnikiem powinno być mięso wzbogacone o warzywa, owoce oraz ryż. W karmie nie powinno być zbóż, konserwantów i ulepszaczy. Ponadto jedzenie dla szczeniaka musi być dopasowane do wieku, nie można więc podawać mu karmy dla dorosłych psów. Jest to spowodowane tym, że z wiekiem zapotrzebowanie na różnego rodzaju składniki ulega zmianie.

Jak wygląda prawidłowe karmienie szczeniaka?

Zbilansowana dieta dla szczeniaka jest bardzo ważna, więc trzeba podawać mu odpowiednią ilość karmy zgodnie z zamieszczonymi na etykiecie wytycznymi. Co więcej, jedzenie dla szczeniaka powinno być podzielone na podobnych rozmiarów porcje, które podane zostaną w ciągu całego dnia. Optymalna ilość posiłków to 3-4 razy dziennie. Ważna jest również ich regularność. W miarę możliwości opiekun powinien podawać posiłki w podobnych odstępach czasu.

Jedzenie dla szczeniaka można urozmaicać przekąskami przeznaczonymi dla psich juniorów. W takim wypadku warto postawić na naturalne smakołyki, które nie tylko wzbogacą menu, ale również zajmą psa podczas nieobecności domowników. Specjały szczeniakowi również należy podawać w określonych ilościach.

Co należy wykluczyć z jadłospisu szczeniaka?

W prawidłowym żywieniu szczeniaka bardzo ważne jest niedokarmianie go resztkami ze stołu opiekunów. Choć dawniej normą było, że to, co pozostało po obiedzie, trafiało do psiej miski, to dziś mówi się o tym, jak o powielanym błędzie. W ludzkich posiłkach dominują przede wszystkim przyprawy, które dla małego brzucha mogą być zwyczajnie szkodliwe. Podobne działanie mają potrawy smażone na głębokim tłuszczu. Jedzenie dla szczeniaka powinno być jak najmniej przetworzone.

Ponadto absolutnie zabronione jest podawanie psu kości. Wyjątek stanowi jedynie kość cielęca, ponieważ jest dość miękka, a po przegryzieniu nie pojawiają się ostre końce, które mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Ostatecznie może dojść również do przebicia przełyku.
Oprócz tego, mimo że niektóre owoce i warzywa spokojnie mogą urozmaicać jedzenia dla szczeniaka, to inne są zupełnie niewskazane. Zalicza się do nich:

  • cebula i czosnek;
  • winogrona;
  • owoce cytrusowe;
  • awokado;
  • śliwki;
  • owoce pestkowe;
  • rodzynki.

Zresztą z jadłospisu psa należy wyeliminować też mleko zarówno krowie, jak i kozie.

Dzięki temu, że szczeniakowi będą podawane zbilansowane posiłki, będzie on silnie rósł i uniknie wielu chorób układu pokarmowego. Warto zadbać o zdrowie czworonożnego przyjaciela.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx