R e k l a m a

W powiecie wieluńskim – jako pierwszym w Polsce – rusza akcja społeczna w sprawie zdrowia nerek

R e k l a m a

Nerki nie bolą, chorują podstępnie. Kiedy pojawiają się niepokojące objawy choroby, często są już w bardzo złym stanie. Aby do tego nie dopuścić, każdy mieszkaniec powiatu wieluńskiego będzie mógł wykonać w internecie quiz o nerkach i odebrać kod na bezpłatne badania, jeśli takie okażą się potrzebne.

– To pierwszy krok, w długim marszu do zdrowych nerek każdego mieszkańca powiatu wieluńskiego. Właśnie tu rozpoczynamy naszą akcję. Wierzymy, że Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek ma potencjał, by pomóc mieszańcom Wielunia i okolic oraz milionom Polaków, w całym kraju – mówi dr Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Nephrocare Polska, organizatora kampanii.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

9 pytań do Twoich nerek

Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek to jednocześnie internetowy test o nerkach, wirtualna poradnia nefrologiczna i realne badania nerek w laboratorium dla tych mieszkańców Wielunia, którzy będą ich potrzebować. Pod adresem www.poradnianefrologiczna.pl każdy mieszkaniec powiatu może wypełnić krótki test online, składający się z pytań związanych ze zdrowiem nerek. Pytania te, dotyczące wieku, stylu życia, występujących chorób i dolegliwości oraz przebytego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zostały przygotowane przez specjalistów w zakresie chorób nefrologicznych. Są one wstępnym rozpoznaniem kondycji nerek. Po wypełnieniu testu, osoba uzupełniająca kwestionariusz otrzyma informację jaki stan nerek sugerują otrzymane wyniki oraz jeśli będzie trzeba – skierowanie na bezpłatne badania w Centrum Dializ Fresenius.

W Polsce na choroby nerek cierpi ok. 4,8 mln osób. Choroby nerek są jednak często wykrywane za późno, gdyż „nerki nie bolą”. Nie bez znaczenia jest obecna sytuacja epidemiczna w Polsce.

– Nie wiemy, ilu nowych pacjentów nefrologicznych przyniosła nam pandemia COVID 19. Badania mówią o ponad 30 proc. zakażonych, którym wirus uszkodził nerki, często nieodwracalnie – mówi dr Andrzej Redlicki ordynator Centrum Dializ Fresenius w Wieluniu. – By wcześnie rozpoznać chorobę nerek wystarczą dwa badania: test poziomu kreatyniny we krwi i ogólne badanie moczu. Takie badania będzie można za darmo zrobić w naszym powiecie w ramach Ogólnopolskiego Testu Zdrowia Nerek.

To tylko pierwszy krok, ale kluczowy

– Mamy świadomość, iż przygotowany projekt nie jest poradą lekarską i w żadnym razie jej nie zastępuje. Chcemy jednak, aby był to pierwszy krok w kierunku zdrowych nerek każdego Polaka. Krok, który tak często podejmowany jest zbyt późno – wskazuje dr Prystacki.

Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek to próba wczesnej diagnozy potencjalnej choroby nerek. Jeśli wynik testu będzie sugerował możliwą chorobę nerek, pacjent dostanie specjalny kod i z nim pójdzie na badania. Potem, z ich wynikami, uda się do swojego lekarza rodzinnego.

– Dziś niestety choroby nerek wykrywa się za późno, gdy tych narządów nie da się już uratować, a pacjent by żyć potrzebuje przeszczepu lub dializy – ubolewa dr Andrzej Redlicki, ordynator Centrum Dializ Fresenius w Wieluniu. – Mamy więc nadzieję, że ten prosty test internetowy, na który wystarczy poświęcić mniej niż 5 minut, nie tylko zwróci uwagę społeczeństwa na istnienie problemu późnego wykrywania chorób nerek, ale też skłoni do podjęcia konkretnych działań – dodaje dr Redlicki.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,646fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx