R e k l a m a

Tranzystory unipolarne

R e k l a m a

Tranzystor unipolarny, zwany również tranzystorem polowym, został wynaleziony, opatentowany i pierwszy raz oficjalnie zastosowany przez Edgara Lilienfelda w 1926 roku.

Jest to urządzenie, które odpowiada za sterowanie prądem za pomocą wytworzonego pola elektrycznego. Wytworzony pomiędzy elektrodami i drenem kanał jest miejscem, w które kierowany jest prąd elektryczny. Ten jest kształtowany w momencie przepływu wytworzonym w tranzystorze kanałem, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne wysterowanie. 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Budowa i działanie tranzystorów unipolarnych

Tranzystor polowy zbudowany jest z kryształu z domieszką półprzewodnika, dwóch elektrod, drenu oraz bramki, która de facto jest trzecią elektrodą. We współczesnych tranzystorach unipolarnych – przy zastosowaniu w bardziej rozbudowanych układach – stosuje się również czwartą elektrodę, która stanowi tak zwane podłoże, zapewniające właściwą polaryzację i tym samym prawidłowy, niezakłócony przepływ prądu. 

Tranzystory unipolarne to typowe oporniki, które poprzez kryształ z półprzewodnikiem tworzą drugie pole elektryczne. W ten sposób kształtowany jest kanał, na zasadzie zmiany jego przekroju, aby zapewnić prawidłowy przepływ prąd poprzez zmianę oporu (efekt drenowania). 

Wyróżnia się dwa rodzaje tranzystorów polowych. Pierwszy – typ p – to tranzystor, w którym przepływ prądu odbywa się od źródła do drenu. Drugi – typ n – to tranzystor, w którym prąd płynie z drenu do źródła. 

MOSFET, czyli najbardziej popularny tranzystor

MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) to najpopularniejszy i najczęściej stosowany tranzystor unipolarny. Również ten tranzystor, podobnie jak klasyczny tranzystor polowy, składa się z bramki, drenu, źródła i podłoża. Między drenem i źródłem znajduje się powierzchnia półprzewodnika pokryta izolatorem. W MOSFET bramkę tworzy jednak metal, który powleka izolator w wyniku przeprowadzenia procesu napylania. 

Tranzystory MOSFET są wykonane w taki sposób, aby nośnik poruszał się od źródła do drenu. Jest to podstawowa różnica pomiędzy klasycznym tranzystorem. Wyróżnia się zatem dwa tryby pracy tranzystora w zależności od wartości napięcia, które płynie ze źródła do drenu – tryb nasycony oraz nienasycony. 

Inne rodzaje tranzystorów MOSFET i ich wykorzystanie

Oprócz najczęściej stosowanego klasycznego tranzystora MOSFET wyróżnia się również tranzystory polowe złączowe i z izolowaną bramką. Każdy rodzaj tych tranzystorów kupisz w sklepie tme.pl. 

Tranzystory typu MOSFET wykorzystywane są najczęściej w urządzeniach odpowiedzialnych za zasilanie oraz tworzenie źródła zasilania. Do zadziałania potrzebne jest napięcie zaledwie rzędu 0,7 V, czyli zdecydowanie mniejsze niż w przypadku tranzystora bipolarnego. 

Tranzystory unipolarne wykorzystuje się w niemal każdym urządzeniu RTV, AGD, w komputerach, urządzeniach mobilnych, maszynach i liniach przemysłowych. 

Zapoznaj się z ofertą sklepu tme.pl. Znajdziesz tu szeroką ofertę tranzystorów unipolarnych, które z powodzeniem wykorzystasz w swoich projektach.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx