Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił dziś dzień z profilaktyką poświęconą POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. W Polsce ta choroba dotyka ponad 2 miliony osób.
Jak informuje Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ, tylko 600 tys. chorych na POChP w naszym kraju posiada rozpoznanie i jest aktywnie leczonych. Większość pacjentów nawet nie wie, że przyczyną ich kaszlu i duszności jest przewlekła choroba, dotykająca ok. 10 proc. osób powyżej 40. roku życia. Co gorsza, nierozpoznana lub późno rozpoznana POChP skraca życie o 10 – 15 lat.
Niepokojące objawy POChP
Wśród objawów, które powinny nas zaniepokoić, NFZ wymienia postępującą w czasie duszność, nasilającą się przy wysiłku – w miarę upływu lat, także spoczynkową. Niepokojące objawy to również przewlekły kaszel przerywany lub nieproduktywny, nawracający, a także przewlekłe odkrztuszanie plwociny, najbardziej nasilone w godzinach rannych.
Czynniki ryzyka
Do podstawowych czynników ryzyka zalicza się palenie tytoniu. Odpowiada ono za około 80 proc. przypadków POChP. Groźne jest też bierne palenie, a także zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy lub zamieszkania. Szacuje się, że zanieczyszczone powietrze w krajach uprzemysłowionych odpowiedzialne jest za rozwój POChP u około 19 proc. wszystkich przypadków choroby.
NFZ przygotował dla zainteresowanych nieco ponad 10-minutowy film na temat tej choroby:
W województwie łódzkiem od 1 listopada chorzy na POChP mogą korzystać z nowych poradni gruźlicy i chorób płuc:
• SP ZOZ USK im. WAM, Łódź, Żeromskiego 113
• SALVE MEDICA, Łódź, ul. Szparagowa 10
• SALVE, Łódź, Struga 3
• SALVE, Łódź, Rzgowska 50a
• Centrum Medyczne Świętej Rodziny, Łódź, Wigury 19
• NZOZ VITAMED, Opoczno, Partyzantów 1a