R e k l a m a

Barka, niezwykła pieśń religijna, którą śpiewał sam papież

R e k l a m a

Pieśni religijne mogą być wykonywane nie tylko w kościele. Najlepszym przykładem oazowej, bardzo popularnej pieśni jest papieska „Barka”. Warto jednak zaznaczyć, iż popularnością utwór cieszył się jeszcze przed pontyfikatem Jana Pawła II. Jego początki sięgają 1974 roku, gdy hiszpański ksiądz, Cesareo Gabarain skomponował muzykę i ułożył słowa. Polski przekład autorstwa salezjanina, Stanisława Szmidta, szybko zyskał popularność. Karol Wojtyła dobrze znał „Barkę”, gdyż opublikowana została jeszcze przed konklawe, na którym wybrano papieża – Polaka. Przez kolejne lata popularność utworu stale rosła, by stać się symbolem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny.

Początki Barki nad Jeziorem Galilejskim

Cesareo Gabarain napisał pieśń „Barka” pod wpływem podróży do Ziemi Świętej. Inspiracją była wizyta nad Jeziorem Galilejskim. Właśnie nad tym jeziorem w czasach biblijnych łowili ryby uczniowie Chrystusa. Zatem sam tekst „Barki” jest głęboko zakorzeniony w scenach z Nowego Testamentu. Jest współczesnym tłumaczeniem zdarzeń, jakie rozegrały się w Galilei ponad 2000 lat temu. Ważny jest też fakt, że salezjanie, jako zakon misyjny stale przypominają o potrzebie „łowienia ludzi”, nawracania i ewangelizacji, tak, jak czynił to Jezus i jego uczniowie. Barka jest więc pieśnią o bardzo bogatym przesłaniu, inspirowaną historią Jezusa i jego apostołów. Dlatego też polski salezjanin, Stanisław Szmidt dokonał wolnego tłumaczenia „Barki” z języka hiszpańskiego. Pieśń została opublikowana w salezjańskim śpiewniku pt. „Radośnie przed Panem”.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Treść, melodia i zwrotki

Barka” to prosta pieśń religijna o melodii łatwej do zapamiętania. Składa się z czterech zwrotek przeplatanych tym samym refrenem. Doczekała się licznych realizacji również przez gwiazdy estrady. Śpiewał ją m.in. Krzysztof Krawczyk, rodzina Golców oraz Kuba Badach. Można też znaleźć liczne wykonania zespołów religijnych i chrześcijańskich oraz kapeli góralskich. Pieśń można wykonywać a capella, bez instrumentów lub z akompaniamentem gitary. Proste chwyty sprawiają, że „Barka” wykonywana jest zarówno w kościołach podczas nabożeństw, w czasie pielgrzymek, oaz i wielu uroczystości religijnych. 

Barka jako pieść papieska

Jan Paweł II już podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, w 1979 r., w Gnieźnie, zaśpiewał „Barkę”. Spotkał się także osobiście z salezjaninem, Stanisławem Szmidtem na Watykanie w 1980 r. Podczas kolejnych wizyt papieża w Polsce ludzie zgromadzeni na mszach polowych i na trasie przejazdu przez miasta i wsie śpiewali wspólnie „Barkę”. O swoim przywiązaniu do tej pieśni powiedział Jan Paweł II w 2002 roku, na krakowskich Błoniach. Papież wyznał, że nucił pieśń przed konklawe, a także na Watykanie. Ten utwór przypominał mu o kraju rodzinnym oraz o papieskim powołaniu do „łowienia ludzi”. 

Nie tylko Barka, czyli pieśni religijne Stanisława Szmidta

Stanisław Szmidt napisał liczne pieśni religijne. Bardzo popularne stały się utwory „Usłysz Bożej Matki głos” i „Serce wielkie nam daj”. Jednak to właśnie „Barka” stała się najbardziej rozpoznawalnym utworem. Do dziś jest chętnie wykonywana w czasie koncertów upamiętniających Jana Pawła II. To także ulubiona pieśń pielgrzymkowa i oazowa. 

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx