R e k l a m a

ZUS przejmuje od gmin obsługę i wypłatę 500 plus. Co się zmieni?

R e k l a m a

Od 1 stycznia 2022 roku wnioski o nowe świadczenia 500 plus, np. dla dzieci które dopiero się urodziły, będzie przyjmował ZUS. Dokumenty będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej. Dotychczas obsługą tego świadczenia zajmowały się gminy, które będą kontynuować wypłatę przyznanych już środków do końca maja 2022 r.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, obsługę świadczenia wychowawczego przejmie od gmin Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia, które, zgodnie z nowelizacją, będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo, na konto bankowe.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Wnioski o 500 plus na nowy okres, czyli od czerwca 2022 r., będzie można składać do ZUS od lutego przyszłego roku. Przygotowania do obsługi programu trwają u ubezpieczyciela już od dłuższego czasu. – Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów, przykładem może być Polski Bon Turystyczny, czy świadczenie 300 plus – zapewnia Monika Kiełczyńska z ZUS.

Wnioski tylko w formie elektronicznej

Wnioski o przyznanie 500 plus od nowego roku będzie można składać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną oraz portal Empatia. Ważna zmiana dotyczy też sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – za pośrednictwem PUE ZUS będą przekazywane wszystkie pisma, informacje i decyzje. Jak zapewnia ZUS, każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc urzędników przy składaniu tych dokumentów.

– Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin – zaznacza Monika Kiełczyńska z ZUS.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx