R e k l a m a

Od nowego roku nowe świadczenie dla rodziców – rodzinny kapitał opiekuńczy

R e k l a m a

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – Rodzinny kapitał opiekuńczy. Pieniądze będą wypłacane w miesięcznych ratach – po 500 zł miesięcznie przez 2 lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica.

Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Prawo do pobierania nowego świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas dodatkowe pieniądze będą przysługiwać na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35. miesiąca życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki do wniosku będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie „Dobry start” i świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”, czyli przez portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną – przekazuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Jeśli świadczenie zostanie przyznane, to rodzic otrzyma informację w tej sprawie, którą będzie mógł znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu w PUE ZUS. Będzie tak również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Jeśli zaś świadczenie nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną, którą będzie można sprawdzić również w PUE ZUS. Od decyzji przysługiwać będzie odwołanie do prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci

Nowa ustawa zakłada też dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. Będzie ono wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Środki będą przekazywane bezpośrednio konkretnej instytucji w kwocie nie większej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Również i w tym przypadku nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Jak informuje Monika Kiełczyńska z ZUS, dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki będzie dotyczyć tych dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi na przykład o pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie.

– Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy, np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka. Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie w placówce – dodaje rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,663fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx