R e k l a m a

Dzisiaj weszły w życie nowe obostrzenia. Co się zmienia?

R e k l a m a

Od dzisiaj, tj. 15 grudnia, zaczęły obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia. Zamknięte będą kluby i dyskoteki, zmianie uległy też limity osób w lokalach gastronomicznych, kinach czy obiektach sportowych.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów większość aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów będzie funkcjonować do 31 stycznia 2022 roku. Nowe przepisy wprowadzają m.in. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak zapisano w rozporządzeniu, do dnia 31 stycznia 2022 r. prowadzenie przez przedsiębiorców działalności polegającej na prowadzeniu pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej jest dopuszczalne, pod warunkiem że w pomieszczeniu, w którym jest prowadzona tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 100 osób.

Dodatkowe obostrzenia w gastronomii i kinach

Przewidziano też zmniejszenie maksymalnego obłożenia m.in. w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach. Dotychczas obłożenie mogło wynosić 50 proc., po zmianach jest to już tylko 30 proc. Do tego limitu nie wliczają się zaszczepieni, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe.

Odległość pomiędzy stolikami w lokalach gastronomicznych musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że znajduje się pomiędzy nimi przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Dodatkowo właściciele kin oraz miejsc projekcji filmów i nagrań wideo mają zadbać o to, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków.

W rozporządzeniu ostatecznie nie pojawił się zapis o zaostrzeniu limitu pasażerów w transporcie publicznym. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że po konsultacjach zrezygnowano z wprowadzenia tej zmiany, ale większa waga będzie przywiązywana do egzekwowania przepisów związanych z zasłanianiem nosa i ust.

Zmiany dotyczące kwarantanny

Od 15 grudnia 2021 r. osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen mają obowiązek wykonać test na COVID-19 nie wcześniej niż na 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Osoby, które nie okażą negatywnego wyniku testu, będą musiały po przekroczeniu granicy Polski odbyć obowiązkową kwarantannę.

Nowe rozporządzenie zakłada też dodatkowy warunek zwolnienia z obowiązku odbycia kwarantanny przez osobę prowadzącą wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującą. Warunkiem tym będzie uzyskanie przez daną osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby prowadzącej z tą osobą wspólne gospodarstwo domowe lub z nią zamieszkującej.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,643fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx