R e k l a m a

Kalkulator kredytu gotówkowego – jak działa i co warto o nim wiedzieć?

R e k l a m a

Planujesz zaciągnąć w banku pożyczkę na dowolny cel, która będzie tania i idealnie dopasowana do Twoich potrzeb? Liczysz na minimum formalności i możliwość złożenia wniosku kredytowego bez zaświadczeń o dochodach? W takim razie zacznij od wnikliwego prześwietlenia ofert, porównując ze sobą propozycje wielu kredytodawców. Możesz to zrobić bez dzwonienia czy wychodzenia z domu – wystarczy wykorzystać kalkulator kredytu gotówkowego. Dlaczego warto z niego korzystać, jak działa i co powinieneś o nim wiedzieć? Sprawdź już teraz i zacznij mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi!

Czym dokładnie jest kalkulator kredytu gotówkowego?

Przed wyborem konkretnej oferty pożyczki w banku, powinieneś dokładnie prześwietlić związane z nią koszty. Informacji tych dostarczy Ci kalkulator kredytowy. Jest to bardzo proste w obsłudze i jednocześnie niezwykle przydatne narzędzie online. Wykonana z jego użyciem kalkulacja kredytu gotówkowego obejmuje m.in.:

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
 • RRSO, w tym oprocentowanie i prowizję banku,
 • całkowitą kwotę do oddania,
 • wysokość miesięcznych rat razem z odsetkami naliczanymi do każdej z nich,
 • przykładowy harmonogram spłaty.

Dzięki tym informacjom szybko porównasz ze sobą oferty od różnych kredytodawców. W efekcie łatwiej będzie Ci wybrać tę, która jest dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Musisz jednak pamiętać, że każdy pokazywany przez kalkulator kredyt gotówkowy ma charakter czysto orientacyjny. Dokładne dane uzyskasz dopiero po złożeniu wniosku kredytowego w konkretnym banku.

Gdzie można znaleźć wiarygodny kalkulator kredytowy?

Dziś w internecie działa wiele stron, z których pomocą można wygodnie i szybko porównywać kredyty gotówkowe. Co więcej, do zestawienia ofert zwykle dołączone są linki, kierujące bezpośrednio do podstron z wnioskami kredytowymi. Jednak, choć dostępne na tych witrynach kalkulatory są darmowe, tak nierzadko ich precyzyjność może budzić wątpliwości.

Z tego powodu, jeśli któraś pożyczka gotówkowa wyda Ci się atrakcyjna, najlepiej zrób jej kalkulację na stronie banku. Dostępny tam kalkulator rat kredytu jest o wiele dokładniejszy, co da Ci lepszy pogląd na konkretną ofertę. 

Jakich danych kalkulator kredytowy wymaga przy przeliczeniach?

Większość dostępnych w internecie kalkulatorów kredytowych maksymalnie upraszcza proces wyszukiwania ofert pożyczek gotówkowych. Do otrzymania zestawienia zwykle wystarczy podanie kilku podstawowych informacji, a więc:

 • kwoty kredytu – sumy pieniędzy, jaką chcesz pożyczyć,
 • okresu spłaty – liczby miesięcy, na które zadłużenie będzie rozłożone,
 • formy rat – równe lub malejące.

W bardziej rozbudowanych narzędziach można jeszcze np. określić maksymalne oprocentowanie pożyczki oraz prowizję banku. Czym są te parametry?

Pierwszy z nich jest niezwykle istotny, gdyż stanowi główny koszt kredytu. To od niego zależy zarówno wysokość raty, jak i łączna kwota do oddania kredytodawcy. Pamiętaj, że w oprocentowanie wliczona jest marża banku, niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej. Drugą składową stanowi stawka referencyjna, która jest zmienna, zależna od wysokości stóp procentowych ustalanych przez NBP. Jej wartość może rosnąć lub spadać, co bezpośrednio przekłada się na ratę – jej podwyżkę lub obniżkę.

Drugi parametr, czyli prowizja, stanowi kolejny zarobek banku, ale naliczany jednorazowo w momencie udzielania finansowania. Jest wyrażana w procentach, wahając się przeciętnie w zakresie od 0% do 15%. W większości przypadków nalicza się ją po prostu od kwoty, na jaką opiewa pożyczka.

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o tzw. RRSO. Jest to bowiem najważniejsze parametr, na który powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę, zaciągając np. kredyt gotówkowy online. Obejmuje on wszystkie koszty ponoszone przez kredytobiorcę w ujęciu rocznym, a więc np.:

 • oprocentowanie,
 • prowizję banku,
 • koszty ubezpieczenia,
 • opłaty niezbędne do otrzymania pożyczki, np. za jej udzielenie.

Znając RRSO, czyli Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania, możesz bardzo dokładnie ustalić to, ile pieniędzy oddasz bankowi po spłacie wszystkich rat.

Czy symulacje z kalkulatora kredytowego są wiążące?

Oferty przedstawiane w popularnych, internetowych porównywarkach kredytowych mają charakter czysto informacyjny. Dzięki nim możesz więc swobodnie zapoznawać się z propozycjami różnych kredytodawców, ale w sposób niezobowiązujący. Do tego dochodzi brak gwarancji, że będziesz mógł z nich skorzystać. Dzieje się tak dlatego, że w porównywarce określasz tylko swoje oczekiwania względem pożyczki, bez podawania danych niezbędnych do ustalenia Twojej zdolności kredytowej.

Dokładnie tak samo wygląda sytuacja wtedy, gdy wejdziesz bezpośrednio na stronę banku i wykorzystasz dostępny tam kalkulator kredytów. Wynika to z faktu, że zaprezentowane przez to narzędzie wyliczenia, nie są ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Stanie się tak dopiero wtedy, gdy podpiszesz umowę pożyczki, wcześniej potwierdzając zapoznanie się z nią i dołączonymi do niej dokumentami.

Co ważne, nawet gdy skorzystasz z przedstawionej Ci oferty, nadal możesz z niej zrezygnować. Jeśli np. zaciągniesz kredyt online, zgodnie z prawem masz 14 dni na to, aby ewentualnie się rozmyślić. W tym terminie można odstąpić od umowy bez ponoszenia konsekwencji. Musisz jedynie złożyć stosowny wniosek do banku, a następnie zwrócić całą otrzymaną kwotę pożyczki.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora kredytowego?

Skorzystanie z kalkulatora kredytowego to obecnie najlepsza forma poszukiwania atrakcyjnego kredytu gotówkowego. Pamiętaj, że samodzielne wyliczenie jego kosztów, choć jak najbardziej możliwe, tak jest trudne i czasochłonne. Z kolei korzystając z porównywarki, musisz jedynie wypełnić kilka pól, aby już po krótkiej chwili otrzymać przejrzyste zestawienie ofert od kredytodawców. Oszczędzasz więc czas, wygodnie porównując ze sobą m.in. RRSO, całkowity koszt pożyczki, opłaty dodatkowe, a nawet harmonogram rat. Jeśli któraś z opcji Ci się spodoba, możesz od razu skontaktować się z konsultantem wybranego banku lub wypełnić wniosek kredytowy na jego stronie.

Chęć zaciągnięcia kredytu a zdolność kredytowa

Pamiętaj, że przyznanie każdego kredytu wyliczonego w kalkulatorze jest zależne od indywidualnej decyzji banku. Na to, czy będzie ona pozytywna, czy negatywna, największy wpływ ma Twoja zdolność kredytowa. Im wyższa kwota pożyczki lub niższe jej oprocentowanie, tym wymagania kredytodawców są niższe. Przed jej zaciągnięciem powinieneś postarać się maksymalnie uporządkować swoje sprawy finansowe.

Na niekorzyść potencjalnego kredytobiorcy działa bowiem m.in.:

 • negatywna historia w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej – poprawisz ją, terminowo regulując zobowiązania finansowe,
 • wysokie zadłużenie wynikające np. z innych kredytów – warto je skonsolidować,
 • duża liczba kart kredytowych z wysokim limitem – najlepiej je przeanalizować, gdyż nierzadko okazuje się, że część z nich już dawno stała się niepotrzebna.

Jednak to, co w tym przypadku jest najważniejsze, to wysokość Twoich dochodów. Zależnie od konkretnej oferty będziesz musiał złożyć związane z nimi oświadczenie lub udokumentować je poprzez zaświadczenie od pracodawcy. Bardzo istotna jest również ich źródło. Na najlepsze warunki kredytu zawsze mogą liczyć osoby z wysokim wynagrodzeniem i zatrudnione na umowie o pracę.

Planujesz wziąć kredyt? Pomyśl o ubezpieczeniu

Korzystając z kalkulatora kredytowego, w wygenerowanym zestawieniu ofert możesz znaleźć informację o opłacie za ubezpieczenie. Czego dokładnie dotyczy? To specjalna polisa dla kredytobiorców, która chroni ich na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych uniemożliwiających terminową spłatę rat.

Dzięki niej ubezpieczony może liczyć na wsparcie finansowe m.in. wtedy, gdy:

 • trafi do szpitala – zwykle wymagany jest przynajmniej kilkudniowy pobyt,
 • dozna trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu w wyniku różnych wypadków,
 • poniesie śmierć z przyczyn naturalnych lub w konsekwencji nieszczęśliwego wypadku.

Dla spokoju własnego i najbliższych, zdecydowanie warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu zaciąganego kredytu. Choć wiąże się z dodatkową opłatą, tak w większości przypadków jest ona bardzo niska. Co więcej, koszt ten może być nawet niezauważalny. Przykładem tego jest oferta kredytowa Santander Bank Polska. W przypadku ubezpieczonej pożyczki gotówkowej bank ten obniża swoją prowizję.

Zarządzaj mądrze swoimi pieniędzmi i korzystaj z dostępnych możliwości

Jeśli planujesz wziąć kredyt gotówkowy, pamiętaj, aby rozważnie podchodzić do tego tematu. Korzystaj z dostępnych możliwości, w tym kalkulatorów online, aby dobrze prześwietlić oferty i wybrać te najkorzystniejsze. Do tego zaciągaj pożyczki wyłącznie w solidnych bankach o ugruntowanej pozycji na rynku, takich jak Santander Bank Polska. Dzięki temu zyskujesz bezpieczeństwo i pewność uczciwych warunków umowy kredytowej!

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx