R e k l a m a

Elektrobusy w Łodzi – kiedy mieszkańcy mogą się ich spodziewać?

R e k l a m a

Już w lutym 2022 r. po ulicach Łodzi zaczną jeździć pierwsze autobusy elektryczne i tym samym dołączy ona do miast, w których wykorzystywane są autobusy niskoemisyjne. Jakie trasy będą obsługiwać nowe pojazdy? Na jakie udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy?

Dlaczego Łódź zdecydowała się na zakup elektrobusów?

Jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzą się współczesne miasta, jest zanieczyszczenie powietrza. Mimo że źródeł tego problemu jest wiele, to jednym z głównych jest branża transportowa. Aby polepszyć jakość powietrza i zachęcić mieszkańców do korzystania ze zbiorowego transportu publicznego, przewoźnicy z dużych miast stawiają na nowoczesne, niskoemisyjne pojazdy. Nie inaczej jest w przypadku Łodzi.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Łódź zdecydowała się zakupić 17 elektrobusów. Projekt obejmował jednak nie tylko nabycie nowych pojazdów – przewidywał też budowę wiaty postojowej ze stacją ładowania. Ponieważ koszt inwestycji wyceniono na 65 mln zł, łódzki przewoźnik starał się o unijne dofinansowanie. Po jego otrzymaniu zorganizowany został przetarg, a dziś elektrobusy stworzone przez Volvo Bus Corporation są już gotowe do odbioru.

Jakie elektrobusy zamówiła Łódź i kiedy wyjadą one na ulice?

Łódzki przewoźnik wybrał niskopodłogowe elektrobusy Volvo 7900 Electric o długości 12 metrów. W każdym pojeździe mieszczą się 34 miejsca siedzące i 41 miejsc stojących – łącznie elektrobusem w tym samym czasie podróżować będzie mogło 75 pasażerów. Komfort i bezpieczeństwo podróży podnieść mają zastosowane rozwiązania, w tym:

  • Klimatyzacja – każdy elektrobus zostanie wyposażony w system klimatyzacji zapewniający optymalną temperaturę
  • Monitoring – montaż monitoringu wizyjnego ma zapobiegać aktom wandalizmu i zapewnić pasażerom poczucie bezpieczeństwa
  • System informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD – co umożliwi pasażerom szybki dostęp do poszukiwanych przez nich informacji
  • Ładowarki USB – będzie to nowość w łódzkim taborze publicznym

Mimo że przetarg na dostarczenie elektrycznych autobusów został rozstrzygnięty w sierpniu 2020 r., to pierwsze elektrobusy na ulicach Łodzi pojawią się w I kwartale 2022 r. Najbardziej prawdopodobna data to luty. W grudniu 2021 r. w zajezdni przy ul. Limanowskiego montowane były stacje wolnego ładowania.

Jakie trasy będą obsługiwać zamówione elektrobusy?

Nowe autobusy elektryczne będą obsługiwać trasy przebiegające przez centrum Łodzi. W ten sposób z dostarczonego przez Volvo taboru będzie miało okazję skorzystać szerokie grono mieszkańców.

Elektrobusy w Łodzi będą kursować na następujących liniach:

  • Linia 80 – trasa Retkinia-Janów
  • Linia 83 – trasa Pl. Mikulskiego-Cmentarz Szczecińska
  • Linia 86 – trasa Retkinia Kusocińskiego-Pl. Barlickiego i Retkinia Kusocińskiego– Dworzec Łódź Kaliska

Mimo że elektrobusy będą przejeżdżać przez centrum Łodzi, to będą docierać także do dużych łódzkich osiedli. To dobra wiadomość dla inwestorów – mieszkania położone na trasach obsługiwanych przez niskoemisyjny transport publiczny mogą być szczególnie atrakcyjne dla wynajmujących, którzy podejmując decyzje, mają na uwadze dobro środowiska. Takie nieruchomości można znaleźć pod linkiem https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/lodz/

Opracowanie GetHome.pl

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx