R e k l a m a

Niedziele handlowe w 2022 roku. Są duże zmiany. Kiedy i gdzie zrobimy zakupy?

R e k l a m a

Od 1 lutego 2022 roku zakaz handlu w niedziele został ponownie zaostrzony. Aby zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia, trzeba będzie się nagimnastykować.

Choć teoretycznie zakaz handlu w niedziele obowiązywał już od pewnego czasu, to większość marketów, dzięki furtce w przepisach, była otwarta przez siedem dni w tygodniu. Sieci sklepów podpisały umowy z operatorami pocztowymi, stając się tym samym placówkami, które mogły być otwarte w każdą niedzielę.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Ten stan rzeczy uległ zmianie od 1 lutego 2022 roku. Nowelizacja przepisów sprawiła, że otwarte w niedziele będą mogły być tylko te placówki pocztowe, których właściciel udowodni, że minimum 40 proc. jego przychodów stanowią usługi pocztowe. Jak łatwo się domyślić, sieci sklepów nie będą w stanie łatwo spełnić tego wymogu.

Nowelizacja przepisów pomoże za to w pewien sposób drobnym sklepikarzom. Zgodnie z dotychczasowym prawem, sklepy mogły być otwarte legalnie w niedzielę niehandlową tylko wtedy, gdy za ladą stawał sam właściciel. Od 1 lutego 2022 roku właściciele sklepów mogą korzystać z pomocy małżonka, własnych dzieci, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Co ważne, pomoc ta musi być nieodpłatna.

Pozostałe zmiany w handlu od 1 lutego 2022

 • Zakaz handlu nie będzie obejmował sprzedawców ryb, ale tylko w przypadku sprzedaży w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych.
 • W okresie od 1 czerwca do 30 września zakaz handlu nie będzie obowiązywał w sklepach z materiałami i narzędziami rolniczymi.
 • W każdą niedzielę będą mogły być otwarte skupy produktów rolnych, mleka i runa leśnego.
 • Niektóre sklepy korzystające z możliwości pracy w niedzielę będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu.

Niedziele handlowe 2022

Większość sklepów będzie mogła być otwarta wyłącznie w niedziele handlowe, a tych będzie w 2022 roku jak na lekarstwo. W całym roku przewidziano siedem takich niedziel, a pierwsza z nich już za nami. Lista niedziel handlowych w 2022 roku:

 • Styczeń
  30 stycznia
 • Kwiecień
  10 kwietnia, 24 kwietnia
 • Czerwiec
  26 czerwca
 • Sierpień
  28 sierpnia
 • Grudzień
  11 grudnia, 18 grudnia
R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx