R e k l a m a

Nowe ronda w Wieluniu póki co bez przejść dla pieszych. Kto ma pierwszeństwo?

R e k l a m a

Na nowych rondach, zbudowanych w ubiegłym roku na ul. Krakowskie Przedmieście w Wieluniu, nie zostały jeszcze wyznaczone przejścia dla pieszych. Jeden z czytelników portalu INFO Wieluń pyta: Kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo – pieszy, czy samochód?

– Znaki pionowe są zaklejone czarnym streczem, a znaków poziomych brak. Jeżdżę codziennie do pracy przez te ronda i ludzie wchodzą na pamięć z przekonaniem, że mają pierwszeństwo. Co jeśli, odpukać, stanie się coś złego? Bardzo bym prosił o wyjaśnienie – napisał do nas czytelnik.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Zapytaliśmy o tę sprawę Macieja Presia, naczelnika wydziału inwestycji w wieluńskim ratuszu. Jak zapewnił w rozmowie z nami, pasy w rejonie obu rond będą rozmalowane wiosną.

– Oznakowanie również teraz jest poprawne i umożliwia pieszemu przejście w rejonie skrzyżowania. Odsyłam do ustawy Prawo o ruchu drogowym, art. 13 ust. 2 – dodał Maciej Preś w rozmowie z INFO Wieluń.

Wspomniany przepis mówi o tym, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Co ważne, przechodzenie przez jezdnię we wspomnianych sytuacjach jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom, a także iść do przeciwległej krawędzi jezdni najkrótszą drogą, prostopadle do osi jezdni.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,766fanówPolub nas
813obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx