R e k l a m a

Wieluńska drogówka w akcji. Policjanci edukowali i rozdawali odblaski

R e k l a m a

Policjanci z wydziału ruchu drogowego wieluńskiej komendy prowadzili na terenie powiatu działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Jak mówi st. asp. Katarzyna Grela, akcja jest swoistego rodzaju apelem do uczestników ruchu drogowego, aby w szczególności na przejściach dla pieszych i w ich pobliżu zwiększyli swoją uwagę i faktycznie zachowali szczególną ostrożność.

– Głównym celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Funkcjonariusze podczas służby zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego – wyjaśniała st. asp. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji. Jak dodała, działania obejmowały także rowerzystów i motocyklistów, którzy, podobnie jak piesi, zaliczani są do grupy „niechronionych”.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Policjanci wskazują, że wykroczenia popełniane przez pieszych to między innymi przechodzenie w miejscach niedozwolonych, na czerwonym świetle, a także wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Z kolei do wykroczeń popełnianych przez kierujących wobec pieszych można zaliczyć nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych oraz na nie wchodzącym, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz nieprawidłowe zatrzymywanie się lub parkowanie w szczególności w miejscach ograniczających widoczność przejść dla pieszych.

Podczas piątkowych działań funkcjonariusze wręczali pieszym elementy odblaskowe, podkreślając ich rolę, jaką odgrywają bezpieczeństwie. Stróże prawa przypominali, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych.

– Prowadzona akcja to swoistego rodzaju apel do uczestników ruchu drogowego, aby w szczególności na przejściach dla pieszych i w ich pobliżu zwiększyli swoją uwagę i faktycznie zachowali szczególną ostrożność – podkreśla st. asp. Katarzyna Grela. – Chcemy, aby piesi, podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamiętali o obserwacji pojazdów i zachowaniu szczególnej ostrożności. Apelujemy do pieszych, aby zastanowili się, czy kierowcy mogą ich dostrzec i czy wejście na jezdnię jest w tym momencie bezpieczne – dodaje policjantka.

Kierujący pojazdami powinni zaś pamiętać, że w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych muszą zachowywać się szczególnie ostrożnie. – Pamiętajmy, kierowcy pojazdów są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście – przypomina Katarzyna Grela.

Policjanci podczas akcji wręczali uczestnikom ruchu drogowego elementy odblaskowe oraz zawieszki zapachowe z wymownymi hasłami „Jestem trzeźwy – Jestem odpowiedzialny”, ufundowane przez Gminę Wieluń.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx