R e k l a m a

W 2021 roku mniej zwolnień lekarskich niż rok wcześniej. Jakie były najczęstsze powody?

R e k l a m a

W ubiegłym roku, w porównaniu z 2020, spadła liczba zaświadczeń lekarskich z powodu choroby oraz absencja chorobowa w pracy – informuje ZUS. Wiemy, jakie były najczęstsze powody zwolnień.

W 2021 roku lekarze w całej Polsce wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby. Łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. Jak informuje ubezpieczyciel, w porównaniu z 2020 rokiem spadła zarówno liczba zaświadczeń – o 1,3 proc, jak i absencja liczona w dniach – o 6,3 proc.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Również w województwie łódzkim w ubiegłym roku ubezpieczeni w ZUS spędzili na zwolnieniu mniej dni, niż rok wcześniej. W 2021 r. liczba dni absencji z powodu choroby własnej wyniosła 19 mln, a dla porównania w 2020 r. – 20,6 mln. – W 2021 spadła też liczba wystawionych zwolnień lekarskich e-ZLA dla mieszkańców województwa łódzkiego z 1,5 mln do 1,4 mln zaświadczeń – przekazuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

W rejestrze e-ZLA są również zapisywane zaświadczenia lekarskie wystawiane osobom ubezpieczonym w ZUS w celu opieki nad dzieckiem oraz innym członkiem rodziny, w związku z ich chorobą. Zwolnienia lekarskie są też wystawiane osobom, które nie są ubezpieczone w ZUS. Absencja uwzględniająca również te przypadki wyniosła aż 282,5 mln dni, na które złożyło się 24,6 mln zaświadczeń od lekarzy.

Jakie były główne przyczyny absencji chorobowej? Dominującą były choroby związane z ciążą, porodem i połogiem, które odpowiadały za ok. 17 proc. przerw w pracy. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. absencji dotyczyło chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia.

W rejestrze e-ZLA uwidoczniona jest jedynie część absencji chorobowej wynikającej z epidemii COVID-19. Jak wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS – wynika to z faktu, że usprawiedliwieniem nieobecności w pracy oraz podstawą wypłaty zasiłków jest również decyzja o nałożeniu kwarantanny i izolacji. Dlatego w 2021 r. zarejestrowano jedynie 528,3 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu jednostki chorobowej COVID-19 (kod U07) na łączną liczbę 4,2 mln dni.

– Lekarze wystawiają także zaświadczenia na jednostki chorobowe powiązane z COVID-19 (kod U08, U09, U10, U12), np. powikłania po COVID, rehabilitacja po COVID. W 2021 r. zarejestrowaliśmy 165,4 tys. takich zaświadczeń na 1,7 mln dni absencji – dodaje Monika Kiełczyńska.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx