R e k l a m a

Wielton podał szacunkowe wyniki finansowe za 2021 rok. Prawie 2,7 mld zł przychodów

R e k l a m a

Wieluński producent naczep – Wielton – zamknął ubiegły rok bardzo dobrymi wynikami. Szacowane przychody Grupy Wielton w 2021 roku wyniosły około 2,69 mld złotych, co oznacza wzrost przychodów rok do roku o ponad 48 proc. Wzrosła też sprzedaż naczep – o 41 proc. – co pozwoliło osiągnąć wolumen sprzedaży na poziomie 21 870 sztuk.

W 2021 r. szacowane skonsolidowane przychody Grupy Wielton wzrosły o ponad 48 proc. do ok. 2,69 mld zł., czyli były o 12 proc. wyższe od założonych. Wolumeny sprzedaży wyniosły 21 870 szt., zwiększając się rdr o 41 proc. oraz przekraczając o ponad 9 proc. zakładany poziom. Jak podaje Wielton, pomimo znaczącego wzrostu cen oraz ograniczeń dostępności surowców i komponentów, a także problemów z pozyskaniem pracowników na części rynków, Grupa wypracowała szacunkową EBITDA o wartości ok. 137 mln zł, odnotowując prawie 43 proc. wzrost rdr, co przekłada się na marżę EBITDA na poziomie 5,1 proc. Wynik ten jest jednak niższy od zakładanego przez Grupę na 2021 rok (ok. 7 proc.).

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Osiągnięcie takich przychodów było możliwe dzięki szybkiej i właściwie ukierunkowanej reakcji na trudne otoczenie rynkowe, systematycznemu zwiększaniu zdolności produkcyjnych i wolumenów sprzedaży na wszystkich kluczowych rynkach, przy stopniowym podnoszeniu cen produktów, z zachowaniem ścisłej dyscypliny kosztowej – mówi Paweł Szataniak, prezes zarządu Grupy Wielton.

Jak dodaje Szataniak, znaczną presję na rentowność biznesu wywierały rekordowe wzrosty cen surowców i komponentów, a także zakłócenia w płynności dostaw oraz mniejsza dostępność pracowników. W efekcie marża EBITDA Grupy jest na poziomie niższym od spodziewanego.

Grupa Wielton – jak czytamy w komunikacie – koncentruje się na utrzymaniu wysokiego bezpieczeństwa płynnościowego oraz na dalszym aktywnym zarządzaniu kapitałem pracującym i długiem. Na koniec 2021 roku wskaźnik dług netto/EBITDA kształtował się na poziomie 2,6 wobec 3,8 na koniec 2020 r. Wynik ten był jednak wciąż wyższy od zakładanego (2,0) ze względu na wzrost cen komponentów i zwiększenie zapasów, umożliwiających utrzymanie ciągłości produkcji przy rosnących wolumenach sprzedaży.

Dzięki efektywnym działaniom sprzedażowym i zwiększonym mocom produkcyjnym Grupa z sukcesem wykorzystała ożywienie w branży transportowej. Historycznie wysoką wartość osiągnął, zgodnie z założeniami, rynek w Polsce, a wolumeny na pozostałych rynkach zbliżyły się lub przekroczyły wartości z 2019 r. Wyjątek stanowi rynek francuski, który odbudowuje się znacznie wolniej, głównie z powodu ograniczonej dostępności komponentów i zasobów ludzkich.

Wielton: Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Celem Grupy Wielton na 2022 r. jest osiągnięcie sprzedaży wolumenowej na poziomie ok. 26 tys. sztuk., co oznacza wzrost o 19 proc. rdr. W zależności od kraju, Grupa zakłada zróżnicowane zwiększenie poziomu rejestracji: we Francji o 21 proc., w Polsce o 36 proc., a w Wielkiej Brytanii o 11 proc. Planuje także dynamiczny wzrost przychodów o 41 proc. do wartości ok. 3,8 mld zł. Możliwa do wypracowania marża EBITDA Grupy szacowana jest na poziomie ok. 6,0 proc. Planowane jest kontrolowane zmniejszanie wskaźnika dług netto/EBITDA do poziomu ok. 2 na koniec 2022 r.

Wielton zapowiada dalszą rozbudowę i unowocześnianie swoich zakładów w Europie. Strategiczne projekty inwestycyjne Grupy zostaną wyszczególnione w strategii rozwoju na kolejne lata.

– Kluczowymi celami Grupy Wielton na 2022 rok pozostają dalszy, dynamiczny wzrost skali działalności, utrzymanie bezpieczeństwa łańcucha dostaw w obliczu utrzymujących się ograniczeń w dostępności surowców i komponentów, a także optymalne zarządzanie kapitałem pracującym i zasobami ludzkimi. Równie ważne jest dalsze umacnianie pozycji rynkowej w oparciu o innowacyjną ofertę produktową, dostosowaną do zmieniających się potrzeb naszych klientów – dodaje Paweł Szataniak.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,644fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx