R e k l a m a

Jak wybrać odpowiednią podsypkę pod kostkę brukową?

R e k l a m a

Podjazdy czy chodniki z kostki brukowej cieszą się ogromną popularnością. Taki materiał może być jednak układany tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni. W tym celu stosuje się m.in. podsypkę. Jaki jej rodzaj sprawdzi się najlepiej w przypadku kostki brukowej?

Z czego tworzy się podsypkę pod kostkę?

Gotowa podsypka pod kostkę brukową zazwyczaj jest mieszanką cementu z piaskiem w odpowiednich proporcjach. Służy ona do wyrównania podłoża bezpośrednio pod kładzionym pokryciem, na utwardzonej glebie. Na rynku znaleźć można również inne rodzaje podsypki. Niektóre firmy decydują się na stosowanie w tym celu samego piasku, jednak jest to rozwiązanie dość ryzykowne. Z biegiem czasu materiał ten może się wypłukać.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Alternatywą dla stosowania piasku jest podsypka żwirowa. Taki surowiec nie wymywa się tak szybko, dzięki czemu sprawdza się świetnie nawet w sytuacji, gdy układanie kostki jest konieczne w warunkach zimowych – nie zamarza bowiem, jak ma to miejsce w przypadku piasku. Wciąż zdecydowanie największą popularnością cieszy się jednak podsypka pod kostkę brukową wykonywana z cementu oraz piasku. Pozwala ona na zwiększenie stabilności i szczelności nawierzchni.

Dlaczego warto wybrać wysokiej jakości podsypkę pod kostkę?

Odpowiednia podsypka pod kostkę wpływa na ostateczny wygląd chodnika czy podjazdu. To od jakości zastosowanego materiału zależy m.in. trwałość kostki brukowej. Każdy grunt jest inny, dlatego podsypka musi być dostosowana m.in. do jego twardości.

W przypadku chodników trzeba zastosować nieco inną podsypkę niż w sytuacji, gdy po danej powierzchni będą poruszać się pojazdy. Zazwyczaj chodzi tu o grubość takiej warstwy. Pod chodnikami sprawdzi się nawet 10-20 cm podsypki, a pod nawierzchniami dla aut osobowych trzeba zastosować warstwę o grubości 20-40 cm – mówi specjalista z firmy Surpol zajmującej się m.in. wydobywaniem piasku i pracami ziemnymi.

Brak podsypki może sprawić, że w powierzchni kostki szybko pojawią się dołki, zbierające wodę. Tak ułożone podłoże będzie również niestabilne i podatne na różnego rodzaju ruchy podczas poruszania się pieszych czy samochodów. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowym krokiem w trakcie układania kostki brukowej. Podsypkę należy jednak umieścić na glebie w konkretny sposób, z zachowaniem kilku zasad.

Sposób układania podsypki

Podsypka pod kostkę brukową musi być ułożona w odpowiedni sposób. Podczas przygotowywania podłoża należy kłaść ją równomiernie i zagęszczać mechanicznie. Tylko wtedy podsypka uzyska odpowiednią strukturę, na której bez problemu utrzyma się kostka brukowa. Ma to znaczenie zwłaszcza w miejscach, po których poruszają się ciężkie pojazdy.

Zazwyczaj układanie podsypki z piasku i cementu przebiega w dwóch etapach. Konieczne jest bowiem stworzenie dwóch warstw, a każda z nich musi być odpowiednio zwilżona i zagęszczona.

Podsypka pod krawężniki

Podsypkę wykorzystuje się również pod krawężnikami. Najczęściej w tym celu stosuje się wariant cementowy, bazaltowy, cementowo-piaskowy czy piaskowy. Zazwyczaj grubość stworzonej warstwy wynosi około 3-5 mm. W ten sposób można wyrównać powierzchnię, zapewniając odpowiednie położenie krawężników. Podsypkę stosuje się także podczas układania płyt chodnikowych i wielu innych pokryć terenu, stworzonych z myślą o ruchu pieszych lub samochodów.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,663fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx