Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach.
Jak informuje ministerstwo, dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Formalnej przeszkody nie stanowi nawet brak znajomości języka polskiego. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Materiał, który przygotowało ministerstwo, przeznaczony dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera m.in. informację o dokumentach wymaganych, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do placówki oświatowej wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor.
– Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, zaś inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy – przekazuje MEiN.
Szczegółowe informacje oraz broszury informacyjne w języku polskim i ukraińskim można znaleźć tutaj – https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy.
WKS Wielun Sekcja Pilki Noznej. Gratuluje srebrnego medalu w turnieju Giganci Futbolu. Go Franek! Szkoda, ze nie moglem zobaczyc, ale.. wiadomo.
Nie wiem, czy ktos w Wieluniu sie dowiadywal, ale w Polsce mamy szkoly z jezykiem Ukrainskim od kiedy ja chodzilem do podstawowki, a to bylo kilkadziesiat lat temu. W Polsce zawsze ukrianskie dzieci sie mogly uczyc w swoim jezyku. A jezeli teraz ukrainskie dzieci moga sie nauczyc tez naszego pieknego jezyka, to tylko prawdziwe ubogacenie kulturowe. Jak ktos mysli inaczej, to 'wojennyj karabl; itd.
Ty chodziłeś tylko do podstawuwki
I podstawowka, i ogolniak i kilka lat studiow. Ale juz w zerowce, jak pisalem szlaczki, to sie dowiedzialem, jak sie pisze podstawowka. Mozesz zaczac od 'Jednooczka, dwuoczka i trojoczka’, pozniej cos trudniejszego, np. 'Dzieci z Bullerbyn’ i wejdziesz na jakis sensowny poziom.
Nie znałem tej bajki („Dzieci z Bullerbyn” – tak), ale sugeruję dołożenie klawiatury z polskimi znakami (milej się czyta 🙂 ).
Na YT jest wersja animowana. Dosyć krótka, ale zawiera miłe przesłanie, szcególnie teraz aktualne.