R e k l a m a

Na jakim podłożu najlepiej uprawiać zboże?

R e k l a m a

Oprócz warunków klimatycznych i nawodnienia, a także ochrony roślin, o wysokości plonów oraz ich jakości decyduje oczywiście rodzaj gleby. Na jakim podłożu należy uprawiać poszczególne gatunki zboża, aby odnieść najlepsze rezultaty? Jakie przedplony mogą się do nich przyczynić?

Uprawa pszenicy

Pszenica należy do zbóż, które charakteryzują się wysokimi wymaganiami dotyczącymi podłoża. Najlepsze rezultaty przynoszą uprawy na kompleksach pszennych oraz na kompleksach żytnich bardzo dobrych. Podłoże powinno charakteryzować się odczynem PH zbliżonym do obojętnego, przy czym optymalne wynosi 6,5. Pszenica lubi gleby bogate w jony wapnia, ale za to rośnie gorzej przy nadmiarze jonów manganu i glinu. Jak wiadomo uprawa zboża jest bardziej efektywna przy odpowiednich przedplonach. Dla pszenicy takimi są między innymi rzepak, len, kukurydza i groch.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Uprawa żyta

Żyto nie posiada wysokich wymagań, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę. Oprócz tego wykazuje dobrą tolerancję na podłoże o lekko kwaśnym pH, podobnie jak na jony glinu oraz manganu. Optymalnymi przedplonami dla żyta są grubonasienne rośliny bobowate, owies oraz ziemniaki uprawiane na oborniku.

Uprawa owsa

Owies dobrze radzi sobie na glebach kompleksów żytnich, a także kompleksów górskich. Wykazuje dużą tolerancję na obecność jonów manganu i glinu i nie jest szczególnie wrażliwe na niedobór wapnia. Owies można uprawiać na glebach o zróżnicowanym odczynie pH – o wartościach w przedziale 4,5-7,2. Najlepszymi przedplonami dla owsa są ziemniaki uprawiane na oborniku oraz żyto, a źle w tej roli spisuje się jęczmień. Owsa nie powinno uprawiać się na tej samej glebie po sobie.

Uprawa jęczmienia

Jeśli chodzi o jęczmień ozimy, uprawa dobrze radzi sobie na kompleksie pszennym wadliwym, a także kompleksach żytnich. Współczynnik pH gleby powinien kształtować się na poziomie 5,5-7. Inne wymagania ma jęczmień jary, który potrzebuje żyznych gleb próchniczych o wysokiej zdolności magazynowania wody. Najlepiej sprawdzi się kompleks pszenny bardzo dobry i dobry. Jako przedplony najczęściej stosuje się pszenicę ozimą bądź pszenżyto ozime.

Uprawa pszenżyta

Pszenżyto uprawia się na kompleksach pszennym wadliwym, żytnim bardzo dobrym i dobrym oraz pastewnym mocnym. Zboże to cechuje się niską odpornością na choroby podstawy źdźbła i korzeni, dlatego ważny jest odpowiedni dobór przedplonów. W tej roli dobrze spisują się ziemniaki, rzepak i rośliny strączkowe.

Więcej porad dotyczących uprawy zbóż można znaleźć na stronie wiodącego producenta nasion i środków ochrony roślin – Syngenta.pl.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx