R e k l a m a

Wielton zawiesza dostawy na rynek rosyjski. W ubiegłym roku przyniósł 9,5 proc. przychodów

R e k l a m a

Wielton zawiesił dostawy produktów na rynek rosyjski, który w ubiegłym roku odpowiadał za 9,5 proc. przychodów spółki. Ze względu na nadzwyczajną sytuację na rynkach rosyjskim i ukraińskim firma odwołała swoje cele na 2022 rok oraz odłożyła publikację strategii na lata 2022-2025.

Zarząd spółki podjął decyzję o zawieszeniu, do odwołania, dostaw produktów na rynek rosyjski. Wielton nie zrealizował żadnej dostawy na ten rynek od 24 lutego tego roku. Jak szacuje spółka, nnegatywny rozwój sytuacji związany ze stanem wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą może spowodować konieczność utworzenia odpisów na należności, jak również odpisów z tytułu trwałej utraty wartości aktywów, w wysokości do ok. 4 mln euro.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Ze względu na to, że sytuacja na wymienionych rynkach ulega bardzo szybkim i trudnym do przewidzenia zmianom, jest na bieżąco monitorowana a poziom niezbędnych do utworzenia odpisów zostanie ustalony na moment publikacji raportów okresowych. Jednocześnie Grupa podejmuje działania mające na celu ograniczenia skali wpływu sytuacji na działalność Grupy – podał Wielton w swoim komunikacie.

Firma podjęła też decyzję o odwołaniu celów na 2022 rok, o których informowała 17 lutego. Z tego samego powodu Wielton zdecydował się odłożyć publikację Strategii Grupy na lata 2022-2025, która była planowana na przełom kwietnia i maja 2022 roku.

– Pracujemy nad przeformułowaniem naszych tegorocznych planów operacyjnych, tak aby ubytek przychodów z rynków wschodnich zrekompensować większą aktywnością sprzedażową na innych rynkach Europy i Afryki. Kontynuujemy także analizy dotyczące przygotowania nowej strategii, która powinna uwzględniać zmieniającą się sytuację geopolityczną i koniunkturalną – mówi Paweł Szataniak, prezes zarządu Wieltonu. – Wierzę, że nasza stabilna sytuacja finansowa, bezpieczny poziom zadłużenia i wieloletnie doświadczenie pozwolą nam w odpowiedni sposób poradzić sobie z wyzwaniami jakie niesie obecna wysoka zmienność otoczenia gospodarczego – dodaje.

Wielton posiada swoje spółki zależne w Ukrainie i Rosji powołane do prowadzenia działalności handlowej i marketingowo – reklamowej. Spółka w Rosji posiada także montownię wyrobów. Przychody firmy ze sprzedaży realizowanej na tych rynkach wyniosły w 2021 roku 299,5 mln zł, co stanowiło ok. 11,1% przychodów ze sprzedaży Grupy Wielton. Za przychody w kwocie 43,7 mln zł (ok. 1,6%) odpowiadał rynek ukraiński, a 255,8 mln zł (ok. 9,5%) to ubiegłoroczne przychody ze sprzedaży produktów w Rosji.

Wielton zapewnia też, że w obecnej sytuacji angażuje się w różne formy pomocy potrzebującym. – Mamy w swoich szeregach pracowników z Ukrainy. Wspieramy ich i ich rodziny, udzielając im pomocy organizacyjnej oraz wsparcia w sprawach logistycznych i administracyjnych. Jesteśmy również gotowi pomóc w bezpiecznym sprowadzeniu kolejnych bliskich naszych pracowników do Polski, aby mogli znaleźć tu schronienie – wskazuje Paweł Szataniak.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx