R e k l a m a

Trwają lekcje polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Wciąż można się zapisać

R e k l a m a

Temat: Mam na imię Lena, przyjechałam z Ukrainy. W Zespole Szkół Nowoczesnych Technologii prowadzonej przez samorząd województwa łódzkiego we wtorek (15 marca) rozpoczęły się zajęcia z języka polskiego dla uchodźców wojennych.

– W zasadzie nie tylko z języka polskiego, ale też z polskiej kultury, znajomości administracji i zwyczajów – wyjaśnia Teresa Łęcka, dyrektor placówki. – Chcemy, żeby goście z Ukrainy czuli się u nas dobrze. Znajomość języka polskiego powinna w tym zdecydowanie pomóc – dodaje marszałek województwa, Grzegorz Schreiber. – Zależy nam, żeby potrafili odnaleźć się w urzędach, mogli znaleźć pracę no i przyjaciół.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W ławkach zasiadły same panie. Przyjechały po wybuchu wojny na Ukrainie z Winnicy, Odessy, Kijowa, Lwowa, Charkowa, Sum. Na pierwszej lekcji było 12 kobiet, choć do tej grupy zapisało się 25 osób. Druga liczy 28 słuchaczy i są chętni do kolejnych, które otwierane są w szkołach dla dorosłych prowadzonych przez samorząd województwa łódzkiego w całym regionie.

– Mieszkam u córki, która trafiła do Łodzi osiem lat temu, po zajęciu Krymu przez Rosję. Tutaj skończyła szkołę, grafikę komputerową – odpowiada Julia Denisenko, która przyjechała do Łodzi 25 lutego z Odessy. – Pochodzę z dużego miasta, dlatego dobrze się tutaj czuję. Chętnie zostanę dłużej – dodaje.

Daria z kolei przyjechała do Łodzi z Winnicy przez Warszawę. – Mam tutaj znajomych, dlatego postanowiłam zostać w tym mieście. Mieszkam u wolontariuszy – opowiada młoda Ukrainka.

Teraz przed grupą 80 godzin języka polskiego, które poprowadzi doświadczony nauczyciel Andrzej Krych.

– Mimo 30 lat w zawodzie czuję lekką tremę, ale jest to raczej twórcza trema – mówi były nauczyciel języka polskiego, który sam zgłosił chęć uczenia Ukraińców polskiego. – Główną rolą języka jest komunikacja. Słuchamy, żeby zrozumieć i mówimy, żeby zostać zrozumianym. Ci państwo chcą się porozumiewać w języku polskim, więc przyłożę się, jak potrafię, żeby taką umiejętność posiedli i myślę, że będzie dobrze – zapewnia.

Temat lekcji pierwszej? – Zaczniemy od przedstawienia się – zdradza prof. Krych, który przyznaje, że przed zajęciami zapoznał się z literaturą i podręcznikami nauki języka polskiego obcokrajowców.

Zajęcia będą się odbywać dwa razy w tygodniu – po cztery godziny. Kursy są bezpłatne i realizują je szkoły prowadzone przez samorząd województwa w Łodzi, Zgierzu, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Łowiczu i Skierniewicach. Zainteresowani mogą się zgłaszać pisząc na adres: ukraina.edukacja@lodzkie.pl. Wystarczy podać imię, nazwisko, numer telefonu i miejsce pobytu.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
morwa
2 lat temu

Nie w Wieluniu!!!!!

U nas się jeszcze zastanawiają.

Henryk Markoni
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  morwa

A gdzie? I dodaj wykrzyknik, bo za malo.

Henryk Markoni
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  morwa

Do Żytomierza masz 1000km, więc raczej twoi przodkowie byli bezpieczni. Moi mieli troche bliżej, ale się nie napinam w intrenetach, kiedy broni mnie przed wrogiem dzielny żołnierz, który z tamtą tragedią ma tyle wspólnego, co twój mózg z myślą.

Henryk Markoni
2 lat temu

‘Dla’ – statndardowy rusycyzm, wiem, bo używam, jako potomek tatarów mongolskich. Forum tutaj jest otwarte, bez logowania, więc łatwo robotem to wyszukać i pisać bzdury. Jedź do Ukrainy i szukaj szczęścia wśród czołgów i bojowych wozów piechoty. Zwłaszcza tych z literką ‘Z’, oni cię chętnie przyjmą.

Lena
2 lat temu

Chyba dla uchodźców ekonomicznych.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
5
0
Podziel się swoją opiniąx