R e k l a m a

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy. Wkrótce będzie możliwość składania wniosków

R e k l a m a

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się w Polsce o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do żłobka. Aby złożyć wniosek, uchodźca i dziecko musi posiadać nadany numer PESEL. Potrzebne będzie też konto w polskim banku oraz polski numer telefonu.

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym
na terytorium tego państwa. Dzięki niej uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się
o świadczenia rodzinne na dzieci, takie jak:

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
  • świadczenie wychowawcze 500+ – na dziecko w wieku do lat 18, płatne po 500 zł miesięcznie;
  • rodzinny kapitał opiekuńczy RKO – na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia dziecka, płatne po 1000 zł albo 500 zł  miesięcznie w zależności od wyboru rodzica;
  • świadczenie dobry start 300+ – jednorazowe świadczenie w kwocie 300 zł płatne na dziecko, które uczęszcza do szkoły. Nabór wniosków o to świadczenie w okresie zaplanowano w dniach od 1 lipca do 30 listopada 2022 r.;
  • dofinansowanie za pobyt dziecka w żłobku – świadczenie w kwocie 400 zł miesięcznie (nie więcej niż faktyczna opłata za pobyt dziecka w placówce) płatne na rachunek placówki do której uczęszcza dziecko, nabór wniosków od 1 kwietnia br.

– Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS, a wypłaty świadczenia będą przekazywane na rachunki bankowe w Polsce. Co ważne, wnioski będą dostępne w języku ukraińskim – zapewnia Monika Kiełczyńska z ZUS. – Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku pomogą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na PUE ZUS udostępnimy także specjalne kreatory wniosków – dodaje przedstawicielka ubezpieczyciela.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wieluński Legionista
2 lat temu

Rząd sam dąży do tego że Polacy wyjdą na ulicę pul roku temu Duda kazał się zrzec 500plus tym co mają za dużo a teraz rozdwaja nie swoją kasę tylko podatników w dodatku Ukraina to zadni przyjaciel tylko wrogowie ale co niektórzy już o tym zapomnieli WOŁYŃ PAMIETAMY!!!

Henryk Markoni
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Wieluński Legionista

Ale to chodzi o Legiony Polskie, Związek Legionistów Polskich, czy  Légion étrangère. Tak z ciekawości pytam. Jakie Wołyń 100 lat później ma teraz znaczenie? Mamy iść na Dworzec Zachodni w Warszawie i te wszystkie matki z dziećmi przeciąć piłami? A może zabrać im bilety bezpłatne? To ich nauczy, zwłaszcza Igora i Oxane. Tam jest wojna, a u nas test na bycie istotą ludzką.

ewa
2 lat temu

Żyć nie umierać , wszystko za darmo

Henryk Markoni
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  ewa

Zapraszam sie spakować w walizkę i na Dworzec Zachodni w Warszawie. Tam można sobie tak powiedziec: ‘Ja saszla suma’. Dostanie pani śpiwór, zakwaterowanie w sali gimnastycznej z setką innych osób, 3 toalety i darmowy bilet na tramwaj.

Henryk Markoni
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  ewa

Nie wiem, dlaczego jestem minusowany. Mój wujek ś.p., rodowity Rosjanin, uwielbiał tatu. Pomyślałem, że ruski troll też doceni. Wujek mi kiedys na imieninach mojego taty wytlumaczyl, co znaczy ‘Я сошла с ума’. Google translate ladnie tlumaczy, ale od użył brzydkiego słowa, zaczynającego się na ‘p’, w środku ‘ierdo’, a kończącego się na ‘lca’. Tę piosenkę dedykuję pani Ewie.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,762fanówPolub nas
812obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
5
0
Podziel się swoją opiniąx