R e k l a m a

Trwa przyjmowanie wniosków o 500+ w języku ukraińskim. Jakie świadczenia dla uchodźców?

R e k l a m a

ZUS będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi w ich kraju. Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim już składać drogą elektroniczną.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+ uchodźca musi posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu. W ten weekend ZUS organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS są otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak informuje ubezpieczyciel, pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na PUE ZUS i złożyć wniosek o świadczenie 500+. Wykaz otwartych w weekend placówek jest zamieszczony na stronie internetowej ZUS. W weekend na terenie województwa łódzkiego działa łącznie 17 placówek.

Działa też infolinia po ukraińsku

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną infolinię w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących linię są uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też wysyłać mailem na adres ua@zus.pl.

– Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim – przekazuje Monika Kiełczyńska.

Uchodźcy z Ukrainy, na mocy specjalnej ustawy, poza 500+ będą mogli starać się także o świadczenia z programów Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx