R e k l a m a

Jak wygląda ogrzewanie pompą ciepła? Budowa i zasada działania

R e k l a m a

Słyszałeś o tym, że pompa ciepła to obecnie jedno z najbardziej ekonomicznych źródeł ogrzewania? To prawda, ponieważ urządzenie opiera swoje działanie głównie o OZE, a więc bezpłatną energię pochodzącą z natury. A jak dokładnie działa? Wyjaśniamy.

Pompa ciepła – jak działa?

Pompy ciepła to zróżnicowana grupa urządzeń. Jednak podstawowa zasada działania tego systemu jest podobna. Jak to wygląda?

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
  • Pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest ogrzewanie budynku. Wybrane modele mogą również zapewniać podgrzew ciepłej wody użytkowej, a latem chłodzenie pomieszczeń.
  • Pompy ciepła pobierają energię termiczną z tzw. dolnego źródła, którym może być np. grunt lub powietrze.
  • Ciepło jest przesyłane za pośrednictwem czynnika chłodniczego do sprężarki. Tu następuje jego odparowanie pod wysokim ciśnieniem, przez co temperatura rośnie.
  • Głównie na tym etapie jest potrzebna dodatkowa energia elektryczna – potrzebna do zasilenia pompy ciepła. Stanowi ona tylko ok. 25% zasobów, które są potrzebne do działania urządzenia. Pozostałe 75% to OZE.
  • W kolejnym etapie następuje skroplenie czynnika chłodniczego. Ciepło jest oddawane do górnego źródła, a więc do systemu ogrzewania.
  • System pracuje właściwie bezobsługowo i nie wymaga od użytkownika stałego doglądania ani częstego serwisowania. Nie ma też konieczności czyszczenia pompy ciepła czy dokupywania paliwa stałego do jej zasilania.

Jak zatem widać, budowa pompy ciepła jest stosunkowo prosta, a jej działanie niezawodne

Montaż pompy ciepła w polskich warunkach klimatycznych zapewni komfortowy poziom ciepła w budynku także w mroźne dni zimy. Obecnie nawet nowoczesne pompy powietrzne dobrze radzą sobie z temperaturami grubo poniżej zera – wyjaśnia ekspert firmy Otwarta Energia, która specjalizuje się w technologiach OZE.

Pompa ciepła

Dużą zaletą powietrznych pomp ciepła jest mniej inwazyjny montaż niż w przypadku urządzeń typu gruntowego.

Warto przy tym wiedzieć, że nowoczesne pompy ciepła są niezwykle wydajne. Współczynnik COP w ich przypadku wynosi zazwyczaj powyżej 4. Oznacza to, że z 1 kWh pobranego prądu wytwarzają więcej niż 4 kWh ciepła.

Pompa ciepła a ogrzewanie domu – z jakim systemem dobrze współpracuje ta technologia?

Pompa ciepła współpracuje bardzo dobrze przede wszystkim z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi. Dobrym przykładem jest tu najczęściej wymieniane w tym kontekście ogrzewanie podłogowe. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny system, z którym będzie efektywnie działać to nowoczesne urządzenie. Można je też wykorzystać z ogrzewaniem ściennym, płaszczyznowym ogrzewaniem powietrznym, a nawet standardowymi grzejnikami. Istnieją też pompy ciepła, które dadzą sobie radę na grzejnikach żeliwnych starego typu.

Wszystko zależy od konkretnego budynku, jego zapotrzebowania na energię cieplną, a także parametrów dobranego urządzenia. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistami, aby upewnić się, że montaż pompy ciepła będzie korzystnym rozwiązaniem. Eksperci pomogą też dopasować jej typ czy też moc. 

Montaż pompy ciepła – jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Jeżeli interesuje Cię pompa ciepła, zapewne będziesz wybierać pomiędzy modelem powietrznym a gruntowym. Urządzenia pierwszego typu są wygodniejsze w montażu, ponieważ nie ma konieczności wykonania odwiertu pod dolne źródło, jak w przypadku pompy gruntowej. Z tego powodu, jak również ze względu na niższy koszt inwestycji, są chętniej wybierane przez klientów i ich udział w rynku jest już dużo wyższy niż pomp gruntowych. Zanim jednak podejmiesz decyzję, porozmawiaj z ekspertami z branży, aby wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx