R e k l a m a

Ruszyło dofinansowanie do żłobków. Kto może starać się o „żłobkowe”?

R e k l a m a

Od 1 kwietnia 2022 r. można składać wnioski o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Już pierwszego dnia tylko do godz. 11:00 w całym kraju złożono 11,3 tys. wniosków.

Tzw. żłobkowe przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i osobom, którym sąd powierzył opiekę nad dzieckiem, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego i nie jest objęte świadczeniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO). Co ważne, nie można łączyć świadczenia tzw. żłobkowego z RKO w tym samym czasie.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Dofinansowanie może objąć np. o pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy nie objęte RKO, czyli np. gdy drugie dziecko nie ukończyło jeszcze 12. miesiąca życia. – Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż poniesione przez rodziców opłaty i dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast kosztów wyżywienia w placówce. Świadczenie jest przekazywane bezpośrednio do placówki sprawującej opiekę – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć do ZUS tylko elektronicznie przez PUE ZUS,  portal Emp@tia albo bank, jeśli uruchomi taką usługę. Co ważne, wniosek można złożyć od 1 kwietnia, najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Jeżeli wniosek zostanie złożony do 31 maja br., ZUS przyzna dofinansowanie od miesiąca , w którym dziecko zaczęło korzystać z opieki, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia br.

W przypadku wniosków składanych po 31 maja br., na złożenie wniosku rodzice będą mieli dwa miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania przez dziecko z opieki. Jeśli w tym czasie złożą wniosek, ZUS przyzna świadczenie od dnia rozpoczęcia korzystania przez dziecko z opieki. Jeśli rodzice przekroczą ten termin, wówczas dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku.

Świadczenie to przysługuje również obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
2 lat temu

Ciekawa grafika. Strzelam, że w tej gumce (to kasa z handlu metą, że w gumce?) jest z 5K PLN. Wiem, że dla niektórych Wielunian rytu rzymskiego Jagiełło oznacza loda z wkładką, ale dla nas Polaków oznacza Unię Polsko-Litewską, gdzie Kijów był częścią naszego państwa. Ruś, czyli dzisiejsza Ukraina została bestialsko napadnięta przez najeźdźcę. Jest to naród, który ma prawo do samostanowienia. My, jako istoty ludzkie mamy obowiązek im pomóc.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,557fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx