R e k l a m a

Zdrowe i smaczne borówki z własnej uprawy? O czym pamiętać?

R e k l a m a

Borówka wysoka (amerykańska) wydaje bardzo smaczne i zdrowe owoce. Nie ma chyba na świecie osoby, która nie lubiłaby smaku tych słodkich jagód. Są one dość proste w uprawie, a sadząc je w odpowiedniej ziemi i nawożąc, można liczyć na naprawdę obfite plony. O czym należy pamiętać, sadząc borówkę we własnym ogrodzie?

Borówka lubi kwaśne i przepuszczalne podłoże

Zanim posadzimy borówki w swoim ogrodzie, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Borówka jest rośliną dość wymagającą, a posadzenie jej w nieodpowiedniej ziemi może znacznie zmniejszyć plonowanie i mocno ograniczyć wzrost krzewu. Jeśli w naszym ogrodzie posiadamy ziemię przepuszczalną, sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy wykopać spory dołek i wsypać do środka 1-2 worki kwaśnego torfu, który następnie mieszamy z rodzimą ziemią w proporcjach 2:1.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Problem pojawia się w sytuacji, gdy gleba w naszym ogrodzie jest zbita i mało przepuszczalna, a 30-40 cm pod nią znajduje się np. glina. W takiej sytuacji konieczne może być zdrenowanie terenu. Borówka uwielbia wilgoć, ale nie lubi moczyć korzeni bezpośrednio w wodzie – warto o tym pamiętać wybierając stanowisko dla tej rośliny.

Odpowiednie nawożenie jest podstawą do uzyskania dobrych plonów

Do nawożenia borówki amerykańskiej używa się przeważnie gotowych mieszanek mineralnych, które dostarczają odpowiednią ilość azotu, fosforu oraz innych ważnych dla tej rośliny pierwiastków. Pierwsze zasilenie przeprowadzamy zaraz po starcie wegetacji. Nie warto tego zabiegu wykonywać zbyt wcześnie, ale należy również uważać, by nie przegapić momentu kwitnienia, bo to właśnie w tym czasie roślina potrzebuje bardzo dużo składników odżywczych, które pozwolą zawiązać owoce i zbudować odpowiednią ilość masy zielonej tak bardzo potrzebnej w procesie fotosyntezy.

Nawóz do borówek kupimy w każdym większym sklepie ogrodniczym. Należy rozsypać pod krzewami ilość zgodną z zaleceniem producenta, a następnie przemieszać go z ziemią. Jest to bardzo ważne, bo ogranicza utlenianie nawozu i powoduje szybsze jego rozłożenie w glebie. Pamiętajmy, by po tym zabiegu obficie podlać krzew w celu rozpuszczenia nawozu.

Jak pielęgnować borówkę w okresie wegetacji?

Borówka wymaga okresowego nawożenia, ale warto podkreślić, że jest rośliną bardzo odporną na szkodniki. Co prawda przełom czerwca i lipca to czas, gdy lubi ją zaatakować mszyca, ale przeważnie kończy się na jednym oprysku. Wielu ogrodników do tego celu wykorzystuje naturalne sposoby walki z tym szkodnikiem i trzeba przyznać, że bardzo często okazują się one wystarczające. Borówka jest odporna na wiele chorób grzybowych, dlatego jej uprawa jest naprawdę prosta. Wystarczy zadbać o odpowiednią ilość składników odżywczych, by odwdzięczyła się intensywnym wzrostem i obfitym plonowaniem.

Niezwykle ważne w uprawie borówki jest regularne jej nawadnianie. Roślina ta uwielbia wodę i słabo znosi okresy suszy. Warto do tego celu wykorzystać nawadnianie automatyczne. Linia kropkująca sprawdzi się tu znakomicie, ale jeśli planujemy uprawiać tylko kilka krzaczków, można się bez problemu obejść bez niej. Wystarczy co 2-3 dni solidnie podlać borówkę, by rosła szybko i wykształciła soczyste i bardzo smaczne owoce. Podstawą jest więc dobry nawóz do borówek, regularne podlewanie i posadzenie rośliny w odpowiednim miejscu. Powinno ono być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Jeśli wykonamy wszystko zgodnie z zaleceniami, borówka odwdzięczy nam się solidnym plonem. Warto pamiętać, że potrafi ona owocować już w pierwszym roku po posadzeniu.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx