R e k l a m a

W tym roku nie będzie Dni Wielunia. Dlaczego? Burmistrz wyjaśnia powody

R e k l a m a

Kwestie finansowe są powodem, dla którego w tym roku nie będzie dużej imprezy z okazji Dni Wielunia. Jak twierdzi burmistrz Paweł Okrasa, koszty organizacji takiego wydarzenia – od 250 do 350 tys. złotych – lepiej przeznaczyć na inne potrzeby.

Ostatni raz na Dniach Wielunia bawiliśmy się w 2019 roku. Od tamtego czasu przez kolejne dwa lata impreza nie mogła dojść do skutku ze względu na szalejącą pandemię. Teraz, gdy względy epidemiczne nie są już przeszkodą, pojawił się inny problem – pieniądze.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Burmistrz obwinia m.in. „Polski Ład”

– W tym roku gmina Wieluń tylko z tytułu zmian podatkowych związanych z „Polskim Ładem” będzie miała dochód niższy z udziału w podatku PIT o kwotę 6 milionów złotych. To jest o 20 – 23 proc. dochodów z tego tytułu mniej, niż w roku 2021 – wyjaśnia burmistrz Paweł Okrasa. Jak dodaje, to jest „pierwszy i główny powód” dla którego budżet gminy jest niższy, niż w ubiegłym roku.

Dalej włodarz miasta wylicza, że Dni Wielunia to obecnie wydatek rzędu 250 – 350 tys. złotych. W tej kwocie zawierają się m.in. koszty wynajmu sceny, ochrony i wynagrodzenia dla artystów. Te ostatnie, jak mówi Okrasa, kształtują się w tym roku na poziomie 40 – 80 tys. złotych za wokalistę lub zespół. W dodatku, według burmistrza, ze względu na kryzys, lokalne firmy w tym roku nie kwapiły się do udzielenia znacznego finansowego wsparcia w organizacji imprezy.

Skoro nie na Dni Wielunia, to na co „pójdą” pieniądze?

Jak wskazuje Okrasa, zarówno siatkarze, jak i piłkarze WKS Wieluń są bliscy awansu do wyższych lig. W przypadku tych pierwszych mowa o awansie z II do I ligi. Piłkarze z kolei mają szansę na awans z klasy okręgowej do IV ligi. Ewentualne awanse – jak mówi burmistrz – będą wiązać się z wyższymi kosztami dla drużyn, które w tej sytuacji powinny otrzymać wsparcie od magistratu.

Burmistrz podnosi też argument, że z powodu galopującej inflacji przetargi na zadania realizowane na rzecz gminy kończą się ofertami wyższymi, niż pierwotnie zaplanowano w budżecie. – I mamy taki wybór, wybudować kolejny odcinek drogi lub wodociągu, czy zrobić imprezę dwudniową, która oczywiście będzie cieszyła mieszkańców, ale przez dwa dni – ocenia Okrasa.

Cały film z wypowiedzią burmistrza, w której broni swojej decyzji o wycofaniu się z organizacji tegorocznych Dni Wielunia, możecie obejrzeć poniżej.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
2 lat temu

Nie powinienem już Panu Burmistrzowi gminy miejsko-wiejskiej cisnąć, ale są święta, zjadłem śniadanie, pomodliłem się i nie mogę się powstrzymać. Po prawej stronie (lewej dla odbiorcy) Pana Włodarza jest okładka Time z Jego nieskazitelnym obliczem. Od razu mi się Big Lebowski przypomniał i scena z lusterkiem. Jak znam życie, to dostał na urodziny:)

Henryk Markoni
2 lat temu

A tak z ciekawości zapytam o dożynki w sierpniu zeszłego roku. Ta cała szopka w środku pandemii była za darmo? Wszystko gospodarskim sposobem? Pan Burmistrz gminy miejsko-wiejskiej sie wtedy nie lansował? Może by zaprosić Kabaret z Konopi i zespół Freaky Boys. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zaśpiewają coś ładnego. Warka da namioty.

Henryk Markoni
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

Pan Włodarz, co widać na ogólnie dostępnym filmiku na popularnym portalu z filmikami, ucałował ten bochen chleba zostawiając na nim swoje płyny ustrojowe, a później dzielił go gołymi łapami i częstował ludzi. I to w środku pandemii. Prawdziwy wolnościowiec, wieluński Rzymianin.

Henryk Markoni
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

Jak już ktoś sie chce zapytać, co należało zrobić, to wystarczyło użyć rozumu, załozyć rękawiczki, które nawet w biedrze się zakłada, jak się kupuje bułki. Zamiast przysiadu z buziakiem wystarczyło zrobić znak krzyża, jak moja babcia zawsze robiła przed krojeniem chleba. Ale nasz Pan Rzymianin wolił zrobić szopke, poślinić, bo wolność a teraz się skarży, że drogi dziurawe. Wiem, bo się przejechałem, ale jak nie naprawił od 2014 to już nic nie pomoże.

Henryk Markoni
2 lat temu

Ja sie pytam tylko, dlaczego w odezwie jest tapczanpółka, a nie ma rybek? Ja chcę rybki!

WKS WIELUN
2 lat temu

Jak zawsze na wszystko jest tylko nie na to co dla ludzi a może tulipan niech najmana zaprosi tylko do kurowa bo miasta proszę nie sasmiecac swoimi ziomami na wyborach wszyscy ci podziekuja

Henryk Markoni
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  WKS WIELUN

Panu Burmistrzowi już wyborcy podziękowali, w 2018 roku, kiedy uzyskał 76,43 ważnych głosów w ponownym głosowaniu. Podziękowano mu za kadencje 2014-2018, kiedy uzyskał 51,4% głosów. Najwyraźniej, jak mawia klasyk ‘wy to musicie lubić’. Pozdrawiam serdecznie i smacznego jajka.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
801obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
7
0
Podziel się swoją opiniąx