Oszuści działający w Internecie regularnie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Wykorzystują też popularne serwisy aukcyjne oraz strony przypominające bankowe. Nieświadome niczego ofiary często podają oszustom swoje dane „na tacy”.
Oszustwa w sieci stanowią poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek mailowych. Wieluńska policja przypomina, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Przestępcy tworzą niejednokrotnie strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn.
– Policjanci apelują, aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali – wskazuje st. asp. Katarzyna Grela z policji w Wieluniu. Uczula też, by zachowywać ostrożność w przypadku otrzymanych SMS-ów o zaległościach czy linków od nieznanych osób.
– Jeśli otrzymamy SMS o zaległości i mamy wątpliwości, czy tak faktycznie jest, skontaktujmy się z usługodawcą przez infolinię i potwierdźmy, że faktycznie mamy jakieś zadłużenie. Podobnie jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę, gdzie mamy podać swój numer konta i kod autoryzacji. Nie róbmy tego! – apeluje Katarzyna Grela.
Warto też pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności online, a także o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji. – Przestępcy mogą odebrać nam pieniądze z konta bankowego, a także dokonać kradzieży naszych danych, by następnie posłużyć się nimi do zaciągnięcia zobowiązań kredytowych. Kiedy pojawiają się wątpliwości, należy skorzystać z bankowej infolinii lub o radę zapytać pracownika banku – przekonuje przedstawicielka wieluńskiej komendy.
Policjanci przypominają wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu o kilku ważnych kwestiach:
- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione;
- Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;
- Nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze – zawartych w nich załączników;
- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych;
- Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła;
– To, czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych. Nie wchodźmy w linki, które są wysyłane za pomocą komunikatorów! Weryfikujmy co i kto do nas pisze – przestrzega Katarzyna Grela. I zaznacza, że stosowanie się do tych zasad może uchronić nas przed utratą pieniędzy.