R e k l a m a

Zmiana nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Kto będzie musiał wymienić telewizor?

R e k l a m a

Telewidzowie naziemnej telewizji cyfrowej w województwie łódzkim wkrótce zyskają dostęp do lepszej jakości obrazu i dźwięku, a niebawem – do hybrydowych usług i większej liczby programów. To za sprawą planowanego na 23 maja 2022 r. uruchomienia w całym regionie nowego cyfrowego sygnału nadawania – DVB-T2/HEVC. Do jego odbioru trzeba mieć odpowiednio przystosowany odbiornik telewizyjny – zaznacza Związek Cyfrowa Polska i przypomina o możliwości skorzystania z rządowej dopłaty do zakupu nowego telewizora.

– DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który w naszym kraju reprezentuje sektor cyfrowy i nowych technologii. – Standard ten, pod warunkiem połączenia z Internetem, umożliwia również odbiorcom dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej, takich jak zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji – dodaje Kanownik.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami. Finalnie ma on zakończyć się do końca czerwca 2022 roku. 23 maja przełączenie na nową technologię czeka całe województwo łódzkie. – Jednak, aby móc skorzystać z jej zalet, trzeba najpierw do tego dostosować domowe odbiorniki telewizyjne. Ci, którzy do tej pory tego nie zrobili, wraz z wyłączeniem starego standardu nadawania i jednoczesnym włączeniem nowego, zostaną pozbawieni większości programów telewizyjnych – przestrzega Michał Kanownik ze Związku Cyfrowa Polska.

Co wybrać: telewizor czy dekoder?

Jak zatem przygotować się do zmian? Eksperci Cyfrowej Polski uspokajają: nie każdy odbiornik trzeba od razu wymieniać. Ci telewidzowie, którzy kupili telewizory wyprodukowane po 2019 roku, mogą spać spokojnie. Jednak osoby posiadające starsze odbiorniki (nawet te nowoczesne, z płaskim ekranem) powinny sprawdzić, czy ich sprzęt jest dostosowany do odbioru nowego standardu.

– Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder – mówi Michał Kanownik i radzi, by wcześniej dobrze przemyśleć, który typ urządzenia wybrać. – To odpowiedni czas, aby pomyśleć o wymianie starszych telewizorów na nowe. Dla wielu odbiorców może to oznaczać ogromną zmianę jakościową związaną z lepszą jakością obrazu i dźwięku, czy z inteligentnym obrazem dostosowującym kolory do aktualnych warunków pomieszczenia. Technika produkcji telewizorów w ostatnich latach znacznie się zmieniła – przekonuje prezes Cyfrowej Polski.

Ruszyło rządowe dofinansowanie do zakupu odbiorników

Każdy nowy sprzęt umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie objęty jest rządowym dofinansowaniem. W przypadku dekoderów jest to wsparcie do 100 zł, zaś osoby decydujące się na zakup odbiornika telewizyjnego mogą otrzymać bon o wartości 250 zł. Eksperci Cyfrowej Polski odsyłają na stronę www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie można złożyć wniosek online o przyznanie takiego rządowego dofinansowania. Można to również uczynić za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej.

– Spodziewamy się, że wraz z poszerzaniem zasięgu DVB-T2/HEVC liczba zainteresowanych nowymi odbiornikami, a przy tym również wnioskami o rządowy bon, będzie rosła. Mogę jednak zapewnić, że producenci i sprzedawcy są gotowi na większe zapotrzebowanie konsumentów na telewizory – mówi Michał Kanownik.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,646fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx