R e k l a m a

W Skomlinie odsłonięto tablicę ku czci zasłużonego policjanta. Były przemówienia, kwiaty i koncert

R e k l a m a

15 maja 2022 roku (niedziela) w Skomlinie oficjalnie odsłonięto tablicę upamiętniającą Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego – inspektora Józefa Żółtaszka. Był zasłużonym funkcjonariuszem Policji Państwowej, wywodzącym się z ziemi łódzkiej.

Inspektor Zółtaszek od 1916 roku odgrywał ważną rolę w strukturach Polskiej Organizacji Wojskowej, czynnie uczestniczył w rozbrajaniu okupantów. Otrzymał liczne odznaczenia państwowe: Krzyż Niepodległości, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych. Był zasłużonym funkcjonariuszem Policji Państwowej, zaś w latach 1928 – 1939 był Komendantem Głównym Policji Województwa Śląskiego. Pełnił też funkcję redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Przegląd Policyjny”. Był jednym z pierwszych badaczy problematyki bezpieczeństwa.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Wydarzenie upamiętniające inspektora Żółtaszka w Skomlinie rozpoczęło się od mszy w kościele św. Apostołów Filipa i Jakuba, a następnie apelem z kompanią honorową łódzkiej policji i orkiestrą reprezentacyjną policji. W trakcie uroczystości głos zabrali m.in. poseł Paweł Rychlik, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. Sławomir Litwin oraz Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi.

Po salwie honorowej złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą inspektora Żółtaszka. Na zakończenie zgromadzone osoby miały możliwość wysłuchania koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Wydarzenie zorganizowały Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi oraz Urząd Gminy w Skomlinie.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,643fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx