R e k l a m a

Jak nie marnować czasu w pracy zdalnej?

R e k l a m a

89% pracowników działających w trybie zdalnym lub hybrydowym przyznaje, że zdarzało im się wykonywać prywatne czynności w czasie godzin pracy. Nie ma w tym nic jednoznacznie złego, przecież czas, który będąc w biurze, poświęcilibyśmy na rozmowy przy ekspresie do kawy, możemy obecnie przeznaczyć na wstawienie prania i tym samym mieć więcej czasu na odpoczynek po pracy. Jednak pokusa zajmowania się prywatnymi czynnościami w czasie pracy zdalnej jest na tyle duża, że większość z nas powinna zgłosić się na szkolenie z zarządzania czasem.

Pożeracze czasu w pracy zdalnej

Według badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl 43% pracowników zdalnych lub pracujących w trybie hybrydowym robi zakupy online w godzinach pracy. 41% korzysta z mediów społecznościowych w celach prywatnych. Natomiast 19% pracowników spędza czas na oglądaniu seriali i filmów w sieci. Chociaż tak naprawdę, również pracownicy działający z biura mogą przeznaczać swój czas pracy na te aktywności. Badanie wykazało jednak, że pracując zdalnie poświęcamy czas również na takie aktywności jak gotowanie (63%), pranie i sprzątanie (49%), opieka nad dziećmi (27%) oraz wyprowadzanie swoich pupili na spacer (21%).

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Marnowanie czasu w pracy zdalnej – jak temu zaradzić

Aby lepiej zarządzać czasem w pracy zdalnej i nie marnować go, można skorzystać z kilku opcji. Jedną z nich może być udanie się na szkolenie z zarządzania czasem, podczas którego zdobędziemy niezbędną wiedzę oraz narzędzia, które umożliwią nam lepsze i skuteczniejsze planowanie dnia pracy. Innym sposobem jest wykorzystanie różnych metod, takich jak aplikacje do zarządzania czasem, tworzenie list i checklist, a także dbanie i porządkowanie swojego miejsca pracy. O każdej z tych metod pokrótce opowiem.

Przydatne aplikacje do zarządzania czasem i zadaniami

Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają nam planować różne wydarzenia i spotkania, tworzyć listy i checklisty, zarządzać projektami i zadaniami, a także monitorować i ewidencjonować czas pracy z poziomu naszego smartfona. Świat mocno się cyfryzuje, a oferta firm technologicznych cały czas się powiększa, dlatego każdy z nas znajdzie jakieś dobre rozwiązanie dla siebie. Jeżeli nie masz dużych problemów z marnowaniem czasu pracy, nie musisz od razu zapisywać się na kursy czy szkolenia. Spróbuj wprowadzić trochę porządku do swojego stylu pracy na własną rękę. Do ciekawych aplikacji pomagających w zarządzaniu czasem i zadaniami należą m.in.: Workflowy, Any.do, Todolist, Trello, Asana, Kalendarz Google, Evernote, ZenDay, AwesomeCalendar, Google Keep, Nozbe, Rainlendar. Wiele z aplikacji, które wymieniłem powyżej, może przydać się podczas tworzenia zestawienia spraw do załatwienia.

Twórz listy i checklisty

Parę lat temu napisałem książkę na temat tworzenia checklist, dlatego podczas konsultacji i szkoleń z zarządzania czasem zawsze wspominam o korzyściach płynących z wykorzystywania tych narzędzi w codziennej pracy. Checklisty pozwalają uporządkować wiedzę, stanowią świetny sposób na zbieranie dobrych praktyk z zarządzania czasem i są elementem motywującym do wprowadzania nowych, skutecznych nawyków. Checklisty i listy przydają się szczególnie wtedy, kiedy musimy w dość krótkim czasie zająć się złożoną czynnością lub mamy do zrealizowania dużo małych działań. Co istotne, już samo wykreślenie jakiejś pozycji z listy jest satysfakcjonujące i może być motywacją, do skuteczniejszego działania i lepszego organizowania czasu pracy w przyszłości.

Dbaj o swoją przestrzeń pracy

Szkolenia, metody, techniki zarządzania czasem nie będą skuteczne, jeżeli w Twoim otoczeniu pracy panuje ciągły chaos. Oczywiście, wiele osób lubi pracować w tzw. artystycznym nieładzie, jednak taki stan rzeczy sprawia, że dużo czasu marnujemy na poszukiwanie zagubionych notatek, dokumentów i przedmiotów. W niezorganizowanym miejscu pracy łatwo o popełnienie błędów, a także o wypadki, takie jak kawa wylana na ważny raport lub klawiaturę komputera. Uporządkowanie swojej przestrzeni, włącznie z komputerem i skrzynką mailową sprawi, że dużo łatwiej będzie Ci orientować się w codziennych zadaniach i panować nad czasem ich wykonania.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx