R e k l a m a

Podręczniki szkolne, które nie tylko uczą, ale są ciekawą lekturą dla dzieci i ich rodziców

R e k l a m a

Podręczniki szkolne mogą kojarzyć się z przymusową lekturą, stresem przed kartkówką i raczej niezbyt ciekawym przedstawianiem wiedzy. Współcześnie dzięki rozwojowi między innymi kognitywistyki, pedagogiki oraz psychologii rozwoju człowieka książki dla uczniów stają się coraz bardziej przystępne i angażujące. Lektura interesującego podręcznika z dziedziny biologii, chemii czy geografii może stać się pożytecznym spędzaniem czasu zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy chcę odświeżyć sobie zapomnianą wiedzę.

Cechy wartościowego i ciekawego podręcznika szkolnego

Spełnianie wymogów programu nauczania to ważny, ale nie jedyny cel dobrej jakości podręcznika szkolnego. Nawet najbardziej kompleksowe kompendium wiedzy nie zaangażuje ucznia, jeśli będzie napisane zbyt trudnym językiem lub będzie przedstawiać jedynie suche fakty naukowe. Jakie powinny być cechy podręcznika, który zainteresuje dzieci i dorosłych?

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Po pierwsze, sposób prezentowania informacji powinien być przystępny i klarowny. Uczeń musi rozumieć czytany tekst i dostrzegać sens takiego, a nie innego rozmieszczenia materiału w książce. Podział na części tematyczne, wyjaśniające zawiłe tematy komentarze i regularnie pojawiające się podsumowania pomagają usystematyzować materiał i ułatwiają naukę. 

Po drugie, forma podręcznika powinna być atrakcyjna i zróżnicowana. Rozdział napisany ciągłym tekstem może bardzo szybko znudzić czytającego. Wiedza zaprezentowana w postaci infografik, tabelek czy ciekawostek umieszczonych na marginesie jest zdecydowanie bardziej angażująca. Istotnym elementem ciekawego podręcznika są także odpowiednio dobrane, zapadające w pamięć ilustracje, schematy i zdjęcia. Autor książki powinien przede wszystkim pisać ją w taki sposób, by zarazić odbiorcę posiadaną do danej dziedziny pasją. Im lżejsza forma i bardziej kreatywnie zaprezentowane informacje, tym lepiej.

Najlepsze podręczniki na polskim rynku

Na półkach polskich uczniów pojawia się coraz więcej nowoczesnych, ciekawych podręczników. Oblicza geografii 2 autorstwa Tomasza Rachwała, Radosława Uliszaka, Krzysztofa Wiedermanna i Pawła Kroha to książka prezentująca ciekawe fakty z zakresu geografii ogólnej oraz społeczno-ekonomicznej. Praktyczne umiejętności takie jak praca z mapą oraz analiza współczesnych zjawisk społecznych może zainteresować zarówno dzieci, jak i dorosłych. Chemiczny chichot Jagody Pawlak w zrozumiały i bezpretensjonalny sposób przekonuje uczniów, że chemia może stać się zrozumiała dla każdego.

Wspólna lektura ciekawego podręcznika oraz omawianie nowo poznanej wiedzy może być pożyteczne zarówno dla ucznia, jak i jego rodzica. Tego typu spędzanie czasu pokazuje dziecku, że nauka może być przyjemnością.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Abecadło
2 lat temu

Podręczników przede wszystkim jest za dużo, są za ciężkie, uczniowie muszą je dźwigać i potem przez to mają skrzywienie kręgosłupa.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx